Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Plenerowa prelekcja historyczna

2018-06-30
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Plenerowa prelekcja historyczna
Plenerowa prelekcja historyczna
KLIBER FINANSE

Krótko przed zakończeniem roku szkolnego Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie zorganizowała dla uczniów spacer, połączony z prelekcją, poświęconą lokalnym bohaterom z przeszłości.

 

Na spotkanie z uczniami i nauczycielami zaproszono pasjonata historii regionalnej – Łukasza Cichego. Przygotowana przezeń prezentacja traktowała o żołnierzach niezłomnych, konspiracji antykomunistycznej w powiecie krotoszyńskim, bitwie pod Benicami. W opowieści pojawiły się m.in. postacie ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. Bora, rotmistrza Witolda Pileckiego, Franciszka Jaskulskiego ps. Zagończyk, majora Armii Krajowej, działacza Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tablica pamięci Zagończyka znajduje się na ścianie korytarza krotoszyńskiej Jedynki.

Uczniowie z zainteresowaniem chłonęli informacje na temat sposobu poszukiwania historii własnej rodziny. Prelegent podał wszystkim linki do stron internetowych, na których znajdują się skany źródeł na ten temat. Na przykładzie znalezionych dokumentów swojej rodziny pokazał, jakie trudności napotyka historyk, poszukując i porównując różne źródła historyczne.

– Bardzo się cieszę, że szkoła mnie zaprosiła. Uczniowie byli zainteresowani tematem i chętnie zadawali pytania. Szczególnie interesował ich temat genealogii w kontekście własnej rodziny. Mam nadzieję, że ich droga zawodowa będzie związana z historią, bowiem niektórych z nich spotykamy na przeróżnych konkursach historycznych – skomentował Łukasz Cichy.

Po prelekcji zorganizowano spacer miejski, poświęcony kolejnym bohaterom – powstańcom wielkopolskim. Na cmentarzu uczniowie złożyli hołd dr. Bolewskiemu, wachmistrzowi Władysławowi Rybakowskiemu, kapralowi Franciszkowi Sowińskiemu, kapitanowi Stanisławowi Malągowskiemu i Elżbiecie Dudek, która była nauczycielką w SP nr 1.

E. Dudek urodziła się w 1898 roku, mieszkała przy al. Powstańców Wielkopolskich pod numerem 17. Przed wybuchem powstania należała do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i była jedną z łączniczek, opiekunów, którzy zbierali broń z frontu dla przyszłego zrywu. Po wybuchu walk powstańczych przydzielona została do kompanii rozdrażewskiej i pracowała w sztabie. Zmarła w 1993 r. Na koniec spaceru młodzież obejrzała wystawę plenerową „Powstanie wielkopolskie na Ziemi Krotoszyńskiej”, przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Krotoszynie.

OPRAC. (NOVUS)

FOT. SP 1 Krotoszyn

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK