Piknik organizacji pozarządowych
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Piknik organizacji pozarządowych
W ostatnią sobotę września w Zdunach odbył się II Piknik Organizacji Pozarządowych Subregionu Kaliskiego. Organizatorami wydarzenia były Zdunowskie Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy oraz Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych z Kalisza.
Patronat honorowy nad imprezą objęli burmistrz Zdun oraz Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego – jako partner wydarzenia. Na piknik przybyła liczna grupa przedstawicieli rozmaitych stowarzyszeń i organizacji, takich jak Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Ostrowie Wlkp., Fundacja Iskierka Nadziei w Zdunach, Stowarzyszenie na Rzecz Kultury ADSUM w Zdunach, Stowarzyszenie MOTYLEK na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski w Konarzewie, Fundacja LUDWIK w Ostrowie Wlkp., Fundacja NOWA NADZIEJA w Kaliszu, Stowarzyszenie RAZEM DLA KONARZEWA, Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Goślińskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Murowanej Goślinie, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Krotoszynie, Akademia Piłkarska Reissa w Zdunach, Stowarzyszenie EUDAJMONIA w Nowych Skalmierzycach, Towarzystwo Polsko-Brytyjskie w Kaliszu, Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, Kaliska Inicjatywa Miejska, Klub Seniora OPTYMIŚCI w Ostrowie Wlkp. czy Uniwersytet III Wieku w Kaliszu.
Organizatorzy zadbali o smaczny poczęstunek – były ciepłe i zimne napoje, ciasto i grochówka. Organizacjom udostępniono przestrzeń do prezentacji swoich działań, zaś dla młodszych uczestników pikniku przygotowano gry, konkursy i zabawy oraz spacer na pobliski szaniec. W tę część rekreacyjną włączyła się 1. Zdunowska Drużyna Harcerska.
Kolejnym punktem programu było World Cafe – forum dyskusyjne, w trakcie którego uczestnicy podzieleni na grupy zmieniali stoliki. Każdy stolik miał swojego opiekuna-moderatora z tematem wiodącym. Tym sposobem wszyscy mieli możliwość wypowiedzenia się na temat każdego zagadnienia. Opiekunowie spisywali wnioski końcowe, które następnie przewijały się w dyskusji z grupami.
Dyskusję przy stoliku nr 1 prowadziły Marlena Puźniak oraz Genowefa Włoch ze Stowarzyszenia MOTYLEK przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Konarzewie. Tematem przewodnim była integracja osób niepełnosprawnych. Poruszono takie kwestie jak włączanie dzieci od najmłodszych lat – poprzez przedszkola integracyjne – w proces integracji ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami; większy udział osób niepełnosprawnych w życiu lokalnym oraz organizacja imprez masowych z udziałem takich osób. Postawiono również na zwiększenie kontaktów dorosłych z niepełnosprawnymi.
Przy stoliku nr 2 moderatorem była Kalina Michocka z Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej. Pochylono się nad problemem dotarcia do ludzi, by angażowali się w inicjatywy lokalne i działalność organizacji pozarządowych. Uznano, że trzeba formułować jasne przekazy, precyzyjnie określające oczekiwania wobec odbiorców, korzystając przy tym z różnych form komunikacji. Dodatkowo należy tworzyć miłą atmosferę współpracy, opartej na szacunku i wzajemnym wspieraniu się.
Przy stoliku nr 3 rozmawiano o współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi. Dyskusję prowadziła Anna Grzymisławska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Jak stwierdzono, samorządy gminne powinny przekazywać więcej środków budżetowych organizacjom pozarządowym, zamiast instytucjom, które realizują te same zadania własne gminy.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
FOT. Stowarzyszenie „Razem dla Konarzewa”
Comments are closed