Pierwsza pomoc w pracy
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Pierwsza pomoc w pracy
Udzielanie pierwszej pomocy nie należy do codziennych zadań pracowniczych i rzadko kto o nim myśli. Warto natomiast znać zasady postępowania w niebezpiecznych sytuacjach, gdyż niejednokrotnie ta wiedza ratuje życie.
Do podstawowych czynności związanych z pierwszą pomocą należą zabezpieczenie miejsca wypadku, ocena stanu poszkodowanego, wezwanie wykwalifikowanej pomocy oraz samo udzielenie pomocy poszkodowanemu. W określonych sytuacjach kolejność wykonania tych działań może się różnić lub niektóre trzeba będzie pominąć.
Ważne natomiast, by wiedzieć, że pomoc nie może ograniczać się jedynie do wezwania pogotowia. To często nie wystarcza. Należy działać, nawet gdy nie zostało się przeszkolonym w zakresie pierwszej pomocy. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Nierzadko słyszana opinia, że lepiej nic nie robić, gdyż można zaszkodzić, jest nieprawdą. Udzielający pomocy w sposób niewłaściwy nie ponosi żadnej odpowiedzialności. A przecież trudno wyobrazić sobie świadome udzielanie szkodliwej pomocy.
Na pracodawcy ciąży obowiązek informowania pracowników o zagrożeniach dla zdrowia i życia, występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o regułach postępowania w przypadku awarii lub innych sytuacji zagrażających zdrowiu bądź życiu. Musi też podejmować działania ochronne i zapobiegawcze w celu eliminacji zagrożeń, a następnie przedstawić je pracownikom. Trzecia konieczność to informowanie o pracownikach wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy i wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników.
Po konsultacji z lekarzem sprawującym opiekę zdrowotną nad pracownikami należy ustalić rozmieszczenie apteczek. Te powinny zawierać rękawiczki jednorazowe, maseczki do sztucznego oddychania, koc termiczny, gazy i gaziki jałowe, bandaże dziane, chusty trójkątne, plastry z opatrunkiem i bez, siateczki, agrafki i nożyczki. Kluczowe jednak jest przeszkolenie w zakresie użytku elementów apteczki, gdyż nawet najlepiej wyposażona przy niewłaściwym wykorzystaniu stanie się bezużyteczna.
Warto też pamiętać o złotych zasadach pierwszej pomocy. Należy do nich zabezpieczenie miejsca wypadku czy rozmowa z poszkodowanym w oczekiwaniu na przyjazd pogotowia. Stosunek wdmuchnięć do ucisków powinien wynosić 2:15. W przypadku osób nieprzytomnych należy co minutę sprawdzać, czy mają zachowany oddech. Oparzenia natomiast należy bardzo długo chłodzić wodą, około 30 minut.
MATEUSZ BABIARZ
BM BHP EXPERT
609 150 476
Comments are closed