Petycja uznana za bezzasadną
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Petycja uznana za bezzasadną
Na wrześniowej sesji Rady Gminy Krośnice jednogłośnie odrzucona została petycja złożona przez Wspólnotę Mieszkaniową nr 2. Pismo dotyczyło udzielania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła w ramach programu „Czyste powietrze”. Radni uznali wniosek za bezzasadny.
Dokument został przesłany do władz gminy Krośnice 10 sierpnia. – W związku z możliwością otrzymania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła w ramach programu „Czyste powietrze”, realizowanych przez gminę Krośnice, prosimy o uwzględnienie nas, mieszkańców Wspólnoty nr 2 przy ul. Sportowej 1,3 w Krośnicach w regulaminie przydzielania dotacji – czytamy w petycji. Wspólnota obejmuje 20 lokali.
Mieszkańcy wskazali, że w tym roku podjęli uchwałę o likwidacji wspólnej kotłowni węglowo-miałowej i zdecydowali o przejściu na indywidualne ogrzewania gazowe. – Obecnie jesteśmy w trakcie wymiany junkersów na dwufunkcyjne piece gazowe. Wiadomo nam, że w ościennej gminie Twardogóra członkowie wspólnoty, w analogicznej sytuacji jak my, mieli możliwość skorzystania z dopłaty do indywidualnych ogrzewań gazowych – napisali mieszkańcy.
Pismo rozpatrzyła Komisja skarg, wniosków i petycji na posiedzeniu 7 września. Stwierdzono, że wniosek mieszkańców trzeba uznać za bezzasadny, albowiem gmina nie ma wpływu na zasady przyznawania dofinansowania, a tym bardziej sama nie ustala żadnych regulaminów w ramach programu „Czyste powietrze”.
– Ogólnopolski program „Czyste powietrze” to kompleksowy program Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dofinansowanie obejmuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wnioski są przyjmowane i rozpatrywane przez właściwe terytorialnie Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przez gminy, które przystąpiły do programu. (…) W ramach obsługi beneficjentów w Urzędzie Gminy w Krośnicach utworzony został punkt konsultacyjno-informacyjny, w którym pracownicy Referatu Funduszy Europejskich udzielają osobom zainteresowanym informacji o programie „Czyste powietrze”, wspierają wnioskodawców w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie, zapewniają stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, umożliwiające złożenie wniosku oraz jego wydruk, zapewniają dostępność materiałów informacyjnych i promocyjnych o programie, umożliwiają złożenie wniosku do WFOŚiGW za pośrednictwem gminy, udzielają wnioskodawcom pomocy przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania, w tym przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność oraz kompletowaniu wymaganych załączników – czytamy w stanowisku Rady Gminy Krośnice. W związku z powyższym radni uznali petycję za bezzasadną.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
FOT. Gmina Krośnice
Comments are closed