Petycja niezasługująca na uwzględnienie
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Petycja niezasługująca na uwzględnienie
Zdunowscy radni rozpatrywali petycję Fundacji im. Nikoli Tesli, wzywającą radę do podjęcia uchwał w sprawie wydania zakazów stosowania obostrzeń związanych z pandemią. Rajcy jednogłośnie odrzucili postulaty zawarte w owym piśmie.
Petycję Fundacji im. Nikoli Tesli rozpatrywała wcześniej Rada Gminy Rozdrażew, o czym już pisaliśmy na naszych łamach. Teraz zajęła się nią Rada Miejska w Zdunach. – Postanawia się nie uwzględniać petycji złożonej 20 grudnia 2021 roku przez Fundację im. Nikoli Tesli, reprezentowaną przez Mariusza Najda, wzywającej Radę Miejską w Zdunach do podjęcia uchwał dotyczących zakazu noszenia maseczek ochronnych, wydania zakazu stosowania kwarantann i izolacji medycznej oraz stosowania szczepionek mRNA – napisano w proponowanym projekcie uchwale.
2 lutego petycja była omawiana na posiedzeniu Komisji skarg, wniosków i petycji. Gremium to dokonało oceny pisma pod kątem formalnym. Ustalono, że spełnia wymogi formalne, gdyż zostało wniesione przez podmiot prawny – fundację – w interesie publicznym. Komisja uznała, że podjęcie wskazanych w petycji uchwał nie mieści się w zakresie kompetencji rady i zaopiniowała ją jako niezasługującą na uwzględnienie.
– Rada, jako organ uchwałodawczy gminy, zobowiązana jest do działania na podstawie i w granicach prawa, co oznacza, że każda czynność podejmowana przez radę gminy powinna znajdować podstawę w przepisach prawa, a uchwały o charakterze niewładczym (apele, rezolucje, odezwy) muszą mieścić się w kompetencjach gminy i organu stanowiącego, określonych przez ustawy oraz dotyczyć spraw właściwych dla społeczności lokalnej. Biorąc pod uwagę przepis art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, wskazać należy, że niedopuszczalna jest jego wykładnia rozszerzająca. W orzecznictwie oraz w doktrynie przyjmuje się, że przepis ten daje podstawę do podjęcia uchwały przez radę gminy tylko wówczas, gdy istnieje konkretny przepis prawa materialnego, zobowiązujący do wydania takiej uchwały lub sprawa dotyczy materii niemającej charakteru normatywnego, np. o charakterze programowym, intencyjnym, pozostając w granicach zadań gminy, przewidzianych w przepisach prawa. Biorąc pod uwagę treść złożonej petycji, taki przypadek jednak nie występuje. Komisja skarg wniosków i petycji wnosi do Rady Miejskiej w Zdunach o przyjęcie proponowanego projektu uchwały i nieuwzględnienie wniesionej petycji – czytamy w uzasadnieniu uchwały, którą radni przyjęli jednogłośnie.
(LENA)
Comments are closed