Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Pechowy wehikuł

2024-09-18
Pechowy wehikuł
TK DACHY

W czwartek, 12 września w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się premiera mobilnej gry literackiej „Legendy BLISKO Krotoszyna” zatytułowanej „Pechowy wehikuł – jak nie odpowiadać z historii”.

 

Inicjatywa ta powstała dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, realizowanego w projekcie „Z biblioteką wszędzie BLISKO”.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Karola Fryderyka Libelta oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II, którzy aktywnie uczestniczyli w premierze, mieli okazję wziąć udział w grze, która opierała się na lokalnych podaniach i legendach związanych z ziemią krotoszyńską. Szkoły te pełniły rolę partnerów projektu, co wzbogaciło współpracę między instytucjami edukacyjnymi a biblioteką.

W grze wzięli udział również goście honorowi, w tym zastępca burmistrza Krotoszyna Cezary Grenda, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Manista oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Joanna Ziembińska-Szczurek. Spotkanie to było podsumowaniem warsztatów projektowania gry, które odbyły się w czerwcu tego roku.

Gra „Pechowy wehikuł” skupia się na zadaniach inspirowanych miejscowymi legendami, mając na celu popularyzację regionalnej historii i tradycji. Młodzież, realizując te zadania, korzystała z książki „Podania i legendy ziemi krotoszyńskiej” pod redakcją Piotra Mikołajczyka, dyrektora Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka, będącego również jednym z partnerów projektu. Ze względu na niesprzyjającą pogodę, gra została zorganizowana w budynku biblioteki, choć wkrótce będzie dostępna dla wszystkich na terenie Krotoszyna. Każdy zainteresowany może odebrać kod QR umożliwiający uruchomienie gry w Wypożyczalni dla Dorosłych Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej w godzinach jej pracy. Projekt „Legendy BLISKO Krotoszyna” to nie tylko okazja do poznania lokalnych opowieści, ale także wciągająca forma nauki historii poprzez zabawę, zachęcająca młodych ludzi do aktywnego poznawania swojej kultury i dziedzictwa regionu.

(LT)

FOT. Biblioteka Publiczna Krotoszyn

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK