Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

2020-03-02
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych
Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych
PANCOM

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W krotoszyńskim muzeum jak co roku zorganizowano wieczornicę, w trakcie której złożono hołd członkom polskiego podziemia antykomunistycznego.

 

Podczas wieczornicy Piotr Mikołajczyk, dyrektor muzeum, wprowadził gości w temat spotkania. Oprawę artystyczną przygotowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie pod kierunkiem Małgorzaty Witczak. Obok utworów muzycznych pojawiły się również wypowiedzi-cytaty żołnierzy podziemia na temat działalności niepodległościowej.

Podczas uroczystości skupiono się głównie na wątkach związanych z lokalnym podziemiem antykomunistycznym. Głos zabrał Daniel Szczepaniak – kustosz krotoszyńskiego muzeum, historyk, który od wielu lat zgłębia tematykę lokalnego podziemia antykomunistycznego. Przedstawił strukturę i działalność młodzieżowej organizacji konspiracyjnej pod nazwą Gwardia Patriotów Polskich, która działała w Krotoszynie i Koźminie Wlkp. w latach 1948-1950. Prelegent przybliżył również mało znaną postać sierż. Władysława Stańczyka ps. Florian – podoficera Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz WSGO „Warta” w Obwodzie Krotoszyńskim w 1945 r.

Część wieczornicy poświęcona była także konspiracji ogólnopolskiej. Piotr Mikołajczyk wygłosił prelekcję na temat jednej z najbardziej znanych postaci ogólnopolskiego podziemia antykomunistycznego – majora / pułkownika Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka – w związku z przypadającą 12 marca 110. rocznicą urodzin legendarnego dowódcy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Urodził się w 1910 roku w Stryju (dzisiejsza Ukraina, obwód lwowski). Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku już jako porucznik Szendzielarz dowodził 2. szwadronem 4. Pułku Ułanów, który wchodził w skład Wileńskiej Brygady Kawalerii. Za kampanię został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Po zakończeniu zmagań wojennych wrócił do Wilna, gdzie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Przez lata jego walki podziemnej wokół niego narosło wiele kontrowersji.

Łupaszka działał na bardzo trudnym terenie, gdzie żołnierze Armii Krajowej musieli zmagać się nie tylko z Niemcami, ale także z sowiecką partyzantką, wrogo nastawioną litewską ludnością, często kolaborującą z Niemcami, która przeważała nad ludnością polską. Zarzuca mu się przeprowadzanie akcji odwetowych, w których zginęli litewscy cywile (wieś Dubienki), oraz podejmowania rozmów z Niemcami na temat wspólnej walki przeciwko sowieckim partyzantom, które nie przyniosły skutków, ponieważ kategorycznie odmówił współpracy.

Do dzisiaj historycy spierają się w ocenie tej postaci i w kwestii zakresu odpowiedzialności za niektóre decyzje. W 1948 r. Łupaszka został pojmany przez Urząd Bezpieczeństwa, a następnie skazany na karę śmierci, którą wykonano 8 lutego 1951 r. w więzieniu na Mokotowie.

Po wieczornicy jej uczestnicy tradycyjnie przeszli pod dawny areszt śledczy przy ul. Sienkiewicza, aby oddać hołd osobom, które tam były prześladowane i mordowane.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK