Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Pamiętajmy o tragicznych wydarzeniach z naszej historii

2023-09-19
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Pamiętajmy o tragicznych wydarzeniach...
Pamiętajmy o tragicznych wydarzeniach z naszej historii
BETA

W minioną niedzielę mieszkańcy Milicza upamiętnili 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Jednocześnie obchodzony był Dzień Sybiraka.

 

Uroczystość odbyła się przy Pomniku Sybiraka w Miliczu i zgromadziła mieszkańców oraz delegacje lokalnych władz i organizacji społecznych. Rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, który wykonała Milicka Orkiestra Dęta. Następnie zabrzmiał hymn Sybiraków w hołdzie tym, którzy przeszli przez piekło sowieckiego zesłania na Sybir.

Jednym z głównych punktów uroczystości była przemowa Alicji Herbut – prezes Związku Sybiraków w Miliczu. Przywołała ona wspomnienia Sybiraków, którzy doświadczyli cierpień podczas wywózek na wschód. Podkreśliła, że każdego roku liczba świadków tych tragicznych wydarzeń maleje, dlatego tak istotne jest zachowanie i pielęgnowanie pamięci o nich.

– To nie było tak jak w znanym przeboju „Wsiąść do pociągu byle jakiego”. Chociaż tak samo zostawały w tyle rodzinne strony i ojczyste niebo. Bilet to wyrok na całą rodzinę – za polskość, wiarę i patriotyzm. Na spakowanie ledwie pół godziny, Bóg  jeden wie, co będzie potem. Zabrać, co ważne, cenne i sercu drogie. Bydlęce wagony wiozły zesłańców – kobiety, starców, młodzież, małe dzieci. Na łbie parowozów czerwona gwiazda, niczym złowieszcza i krwawa pieczęć. Skąd mogli wiedzieć, co też echo niesie, w straszliwym huku i wyciu burzanu. W dalekim katyńskim lesie ich ojców i mężów zamordowano. Podróż dla wielu była ostatnia. Trupy umarłych trafiały do śniegu. Sowieckie prawa na mocy bezprawia nie uznawały żadnych pogrzebów – mówiła Alicja Herbut.

W ramach uroczystości salwę honorową oddał Tomasz Nowakowski z Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej. Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce, znicze i kwiaty pod Pomnikiem Sybiraka.

17 września 1939 r. walczącą z hitlerowskimi Niemcami Polskę zaatakowała od wschodu Armia Czerwona. Najeźdźcy podzielili między siebie strefy okupacyjne. Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru. Żołnierze polscy uznani zostali za więźniów i zamknięci w obozach. Na ponad 21 tysiącach oficerów dokonano zbrodni wojennej. Egzekucje te noszą wspólną nazwę Zbrodni Katyńskiej.

Polska ludność cywilna w znacznej ilości została zesłana na wschód ZSRR. Wielkie deportacje całych rodzin, a głównie kobiet i dzieci, poprzedzone były licznymi aresztowaniami mężczyzn, ojców rodzin.

Represje można było podzielić na te obejmujące wojskowych oraz te obejmujące ludność cywilną. Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, do których ładowano po 50 osób, a czasami więcej. Podróż na miejsce zsyłki trwała niekiedy nawet kilka tygodni. Warunki panujące w czasie transportu były przerażające, ludzie umierali z zimna, głodu i wyczerpania. Ci, którym udało się dotrzeć na miejsce zsyłki, zostali poddani niewolniczej pracy, w nędzy, chorobie i głodzie.

Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1,35 mln Polaków. Celem była eksterminacja elit oraz ogółu świadomej narodowo polskiej ludności, represje miały rozbić społeczną strukturę, dostarczając jednocześnie totalitarnemu sowieckiemu imperium siłę roboczą.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK