Paliwo dla rozwoju tenisa stołowego
- Strona Główna
- /
- SPORT MILICZ
- /
- Paliwo dla rozwoju tenisa...
Za sprawą działań milickiego Lidera w Kuźnicy Czeszyckiej powstał klub tenisa stołowego – Skrzat. W ramach współpracy, pod przewodnictwem trenerów Rafała Gendery i Sławomira Okonia, przez ostatnie dziewięć miesięcy realizowano projekt ze środków, pozyskanych w ramach darowizny, od Fundacji Orlen. Otrzymana kwota przyczyniła się do rozwoju tej dyscypliny sportu w Szkole Podstawowej im. E. Bojanowskiego w Kuźnicy Czeszyckiej, co docenili włodarz gminy Krośnice i dyrektor placówki.
– Projekt, który rozpoczęliśmy w październiku, wyniósł 25 tys. zł. Cała kwota została przekazana w formie darowizny od Fundacji Orlen. Beneficjentami projektu są głównie uczniowie uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Czeszyckiej. Dzieci z tej szkoły wcześniej nie miały zbyt wielkich możliwości rozwoju. Wspólnie ze Sławomirem Okoniem, nauczycielem wf-u, wpadliśmy na pomysł, by coś dla tych dzieci zrobić. Uznaliśmy, że po prostu warto. Dziś te dzieci trenują pięciokrotnie w każdym tygodniu – opowiada R. Gendera.
Współpracę z dwoma doświadczonymi trenerami chwalą wójt i dyrektor szkoły. – Aby zachęcić dzieci i młodzież do zajęć sportowych potrzebna jest odpowiednia kadra. Taką rolę w Kuźnicy Czeszyckiej spełniają panowie Rafał Gendera oraz Sławomir Okoń. Najpierw pasją do tenisa stołowego zaraził tamtejsze dzieci pan Rafał, który od kilku lat promuje tę dyscyplinę w gminie Krośnice. W Kuźnicy Czeszyckiej dołączył do niego pan Sławomir, nauczyciel szkoły w Kuźnicy Czeszyckiej. Obaj panowie od zera stworzyli najpierw zajęcia z dziećmi i młodzieżą, a następnie powstał tam klub sportowy tenisa stołowego. Dzięki tym panom dzieci i młodzież mają możliwość spędzenia czasu na treningach, zawodach ale też na półkoloniach organizowanych w ferie zimowe i wakacje. Dzięki nim nasze dzieci mogą rozwijać się sportowo, zdobywać medale i pod fachową opieką aktywnie spędzać czas – mówi wójt Andrzej Biały. – Współpraca szkoły z trenerami R. Genderą i S. Okoniem układa się doskonale. Pasja i zaangażowanie trenerów przekłada się na wielką popularność tenisa stołowego wśród uczniów naszej szkoły. Jako dyrektor szkoły pragnę wyrazić podziw dla trenerów i jednocześnie podziękować za ich pracę – dodaje Marek Ziarko, dyrektor SP w Kuźnicy Czeszyckiej.
Środki pozyskane od Fundacji Orlen pozwoliły na zakup stołu do tenisa, profesjonalnej maszyny do tenisa stołowego, kompletu strojów, piłek, siatek, łapaczy piłek i innych akcesoriów potrzebnych do trenowania tej dyscypliny sportu. Pozyskane fundusze przyczyniły się też do powstania betonowego stołu na zewnątrz, przed budynkiem szkoły, przy którym również młodzi tenisiści będą zgłębiać swoją pasję. – Zakupione zostały też projektor i ekran, dzięki którym możemy nie tylko prezentować dzieciom filmy ukazujące rozgrywki najlepszych zawodników i pozwalające szlifować technikę zagrań, ale także prowadzić prelekcje. Taka prelekcja odbyła się w ferie, gdy przestrzegaliśmy dzieci przed zagrożeniami współczesnego świata, takimi jak alkoholizm, narkomania czy uzależnienie od Internetu – informuje R. Gendera.
– Darowizna od Fundacji Orlen, jak i inne środki pozyskiwane przez szkołę, bez wątpienia pomagają i stanowią duży wkład w rozwój każdej dyscypliny sportu, a w naszej szkole w szczególności tenisa stołowego. Jako szkoła w dalszym ciągu liczymy na owocną współpracę z fundacją i składamy serdeczne podziękowania za mijający rok szkolny – komentuje M. Ziarko. – Tenis stołowy nie jest zbyt popularną dyscypliną sportową i trudniej też jest znaleźć sponsorów na działalność klubów sportowych tenisa stołowego. Z choćby tych powodów każda pomoc finansowa od Fundacji Orlen jest niezwykle cenna. Bez takiego wsparcia rozwój tenisa stołowego na terenie naszej gminy oraz całego powiatu milickiego byłby z pewnością bardzo utrudniony. Działalność klubu to nie tylko treningi. To również organizacja wyjazdów na różne zawody i turnieje, ale też przygotowanie dla dzieci i młodzieży zajęć w czasie ferii zimowych i wakacji w ramach półkolonii. Każda pomoc warta jest uśmiechu i radości dzieci – dopowiada wójt.
– Projekt kończy się w czerwcu, a zatem potrwał dziewięć miesięcy. Dzięki niemu nie tylko dzieci, ale także rodzice dostrzegli sens prowadzonych treningów. Coraz chętniej do Kuźnicy Czeszyckiej przyjeżdżają dzieci z sąsiednich wiosek, a to wszystko przekłada się na sukcesy. Mamy Polę Olszewską, aktualnie jedną z najlepszych skrzatek w wójewództwie, Darię Pietrzak, która na I Grand Prix zajęła trzecie miejsce czy Michała Kalata, czyli dwukrotnego zwycięzcę Grand Prix Polski. W projekcie uczestniczą też dzieci z Milicza, które wspierają właśnie dzieci z Kuźnicy Czeszyckiej. Wspólne treningi pozwalają wszystkim szlifować formę i podnosić umiejętności. To obopólna korzyść. Klub pozyskał środki głównie z przeznaczeniem na rzecz rozwoju dzieci z Kuźnicy Czeszyckiej i myślę, że to, jak najbardziej, już nam się udało – ocenia R. Gendera.
Dzięki takim projektom możliwe jest promowanie sportu i aktywnego spędzania czasu, a częste treningi przyczyniają się do coraz lepszej postawy na licznych zawodach. – Szkoła w Kuźnicy Czeszyckiej jest naszą najmniejszą szkołą w gminie i być może z tego względu było mniejsze zainteresowanie, aby stworzyć tam zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ten obszar gminy był w jakiś sposób wykluczony sportowo. Dzięki zorganizowaniu tam zajęć tenisa stołowego, dla dzieci i młodzieży pojawiła się szansa aktywnego spędzania wolnego czasu, oderwania się od Internetu oraz okazja do rozwoju fizycznego. W tych czasach jest to niezwykle istotne – komentuje A. Biały. – Promocja sportu w naszej szkole odgrywa bardzo istotną rolę w wychowaniu i kształtowaniu postaw naszych uczniów. Szkoła stara się nieustannie promować aktywne formy spędzania wolnego czasu swoich wychowanków, umożliwiając możliwość udziału w zawodach i imprezach sportowych. W mijającym roku szkolnym bardzo popularną i ciągle rozwijającą się dyscypliną w naszej szkole stał się tenis stołowy. Uczniowie szkoły biorący udział w zajęciach tej dyscypliny coraz częściej osiągają sukcesy na zawodach różnej rangi, co wywołuje wielką radość i dumę wśród rodziców, nauczycieli i trenerów – docenia dyrektor kuźnickiej szkoły.
Dzięki prowadzonym działaniom Kuźnica Czeszycka staje się miejscem coraz częściej kojarzonym z tenisem stołowym. Pojawiają się też liczne plany rozwoju i organizacji imprez związanych z tą dyscypliną sportu właśnie w tej miejscowości. – Możliwość skorzystania z udziału w projekcie dotyczyła wszystkich uczniów placówki w Kuźnicy Czeszyckiej, w tym przedszkolaków. Aktualnie trwa remont szkoły. Gdy zostanie on ukończony i zostanie oddana hala sportowa z prawdziwego zdarzenia, będziemy starali się o organizację takich imprez jak Grand Prix Dolnego Śląska Skrzatów czy Mistrzostwa Dolnego Śląska Skrzatów. W Kuźnicy Czeszyckiej miały odbyć się już najbliższe MDŚ Skrzatów, 16 czerwca, ale, ze względu na trwający remont, te zawody odbędą się w Miliczu – podsumowuje R. Gendera.
(MS)
Comments are closed