Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Odszkodowanie za wypadek małżonka?

2018-05-16
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Odszkodowanie za wypadek małżonka?
Odszkodowanie za wypadek małżonka?
KLIBER FINANSE

Wiele osób podróżuje samochodem podczas wyjazdów rodzinnych. Są to zarówno wakacyjne eskapady, jak i weekendowe wizyty u znajomych. Nawet krótka przejażdżka może zakończyć się kolizją. Czy w sytuacji, gdy jeden z małżonków spowoduje wypadek, drugi może uzyskać odszkodowanie?

W jaki sposób tego typu problemy są uregulowane przez prawo? Czy żona może ubiegać się o odszkodowanie za wypadek spowodowany przez męża?

Czy należy się odszkodowanie?

Zasadniczo, odpowiedź jest prosta. Istnieje możliwość uzyskania odszkodowania na przykład przez żonę, jeżeli sprawcą wypadku jest jej mąż. Wynika to z faktu, iż poszkodowany w takim przypadku odniósł obrażenia nie z własnej winy. Jednakże sytuacja nieco się komplikuje, jeżeli oboje małżonków jest współwłaścicielami pojazdu, co jest dość częstym zjawiskiem. Wiele małżeństw bowiem posiada jeden samochód, z którego korzysta zarówno mąż, jak i żona.

Otóż do 2007 roku praktyka dochodzenia roszczeń w tym zakresie wyglądała rozmaicie. W tym właśnie czasie Sąd Najwyższy podjął dwie uchwały, które są niezwykle korzystne dla współwłaścicieli pojazdów, a ponadto rozwiewają wątpliwości w zakresie możliwości dochodzenia odszkodowań. Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że zakład ubezpieczeń odpowiada z tytułu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę na osobie, wyrządzoną przez kierowcę pojazdu jego posiadaczowi lub współposiadaczowi. Stanowisko to jest uznawane przez pozostałe sądy, które orzekają w sprawach związanych z dochodzeniem odszkodowań. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych przez żonę będącą współwłaścicielem pojazdu, jeżeli sprawcą wypadku był jej mąż.

Opinia specjalisty

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy specjalistę z firmy odszkodowawczej Kompensja. Przyznał on, iż Nie ma podstaw, aby żona, będąca współwłaścicielem pojazdu, nie mogła dochodzić odszkodowania za wypadek spowodowany przez swojego męża. To rozwiązanie jest bardzo sprawiedliwe i słuszne, albowiem do odniesienia obrażeń dochodzi w takim przypadku bez winy poszkodowanej. Ważne jest to, że świadczenie zostanie wypłacone przez firmę ubezpieczeniową, nie przez męża. Nie należy więc obawiać się jakiegoś konfliktu w rodzinie spowodowanego dochodzeniem swoich praw. Zatem jak widać, również eksperci potwierdzają, że możliwe jest uzyskanie świadczenia będącego kompensacją szkody wynikłej z wypadku spowodowanego przez męża.

Niezależnie od tego, kto spowodował dany wypadek, poszkodowanym przysługuje odszkodowanie za szkody wynikłe z nieszczęśliwego zdarzenia. Dotyczy to również przypadków, gdy sprawcą jest jeden z małżonków, a poszkodowanym drugi. Konieczne jest złożenie zawiadomienia o wystąpieniu szkody do firmy ubezpieczeniowej. Następnie, droga dochodzenia swoich roszczeń wygląda tak samo jak w przypadku innych wypadków komunikacyjnych.

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA