Odeszła Stefania Terakowska
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Odeszła Stefania Terakowska
Sens życia polega na tym, aby cieszyć się z niego i czynić go piękniejszym dla każdej ludzkiej istoty. Właśnie tak postępowała w swoim życiu kol. Stefania Terakowska. Zmarła 22 lipca.
Stefania Terakowska była wybitnie zaangażowana we wszystkich działaniach, w których była ludzka istota – uczeń w szkole, harcerz na obozie, koleżanka i kolega w pracy zawodowej, w organizacjach związkowych i społecznych. Każdemu starała się przyjść z pomocą. Była pokorna wobec samej siebie – niepokorna wobec otaczającej ją rzeczywistości, wobec krzywdy, bezradności drugiego człowieka. Była wybitnym człowiekiem, wielkim patriotą.
Urodziła się 20 listopada 1924 r. w Różopolu. Szkołę Powszechną ukończyła przed wybuchem II wojny światowej w Różopolu. W okresie okupacji niemieckiej była członkinią tajnej organizacji młodzieżowej ,Szare Szeregi”, grupa „Odrodzenie”. Pełniła służbę łączniczki między grupą miejską i wiejską. Przewoziła materiały do druku miesięcznika „Drogowskaz” oraz wiadomości z nasłuchu radiowego „Maka”. Brała udział w tajnym nauczaniu. Zbierała żywność i pieniądze dla rodzin jeńców wojennych i obozów koncentracyjnych. Do Szarych Szeregów należała od 1940r. do końca wojny. Po jej zakończeniu podjęła naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Krotoszynie, które ukończyła w 1949r. Od września rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Lutogniewie. W czasie pracy jako młoda nauczycielka starała doskonalić swą wiedzę merytoryczną i metodyczną z zakresu nauczanych przez nią przedmiotów. Ukończyła Wyższy Kurs Wychowania Fizycznego III stopnia; osiem kursów wakacyjnych z zakresu fizyki, chemii i matematyki; Studium Nauczycielskie w Poznaniu – kierunek fizyka i matematyka.
Należała do nauczycieli nowatorów pedagogicznych, stosując różne formy pracy dydaktycznej. Zorganizowała pracownię fizyki i pomagała w jej wyposażeniu w ciekawe środki dydaktyczne. Sama wykonywała plansze, wykresy i modele.
Aktywnie pracowała społecznie na rzecz środowiska wiejskiego oraz dzieci i młodzieży. Angażowała się w pracach samorządu, pełniąc funkcję radnej przez dwie kadencje. W Kole Gospodyń Wiejskich sprawowała funkcję sekretarza i kronikarki. Była ławnikiem Sądu Rejonowego w Krotoszynie. Była czynną członkinią zespołu folklorystycznego w Lutogniewie.
Od lat dziecięcych należała do Związku Harcerstwa Polskiego, a pracując jako nauczycielka pełniła funkcję opiekunki drużyny harcerskiej i uczestniczyła w licznych obozach harcerskich. Była członkiem Stowarzyszenia Szarych Szeregów należącego do Światowego Stowarzyszenia Armii Krajowej.
Do Związku Nauczycielstwa Polskiego Kol. Stefania Tyrakowska wstąpiła, rozpoczynając swą pracę pedagogiczną w 1949 roku. W latach 1980/81 pełniła funkcję sekretarza Rady Społecznej „Klubu Nauczycieli” w Krotoszynie. Od marca 1983r. do marca 2002r. była pracownikiem biura Zarządu Oddziału ZNP, a także w tym czasie pełniła funkcję skarbnika Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów w Krotoszynie. Na zasłużoną emeryturę przeszła w 1978r. Za czynną działalność w Szarych Szeregach w czasie okupacji hitlerowskiej Kol. Stefania Tyrakowska została przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – w dniu 17 stycznia 2001r. – mianowana na stopień podporucznika WP, a w dniu 11 grudnia 2003r. przez Ministra Obrony Narodowej na stopień porucznika WP.
Za swoją pracę uzyskała nagrody i wyróżnienia: Złoty Krzyż Zasługi (1975r.), Medal 40-lecia (1984r.), Złotą Odznakę ZNP (1987r.), Medal KEN (1988 r.), Uznanie za działalność na rzecz oświaty krotoszyńskiej (na 25-lecie pracy pedagogicznej), Krzyż Armii Krajowej (1995 r.), Odznakę Weterana Walk o Niepodległość (1996 r.), Srebrny Krzyż za Zasługi dla ZHP (1996 r.), Medal Zasłużony dla ZNP (2000r.) – w roku jubileuszu 95-lecia ZNP.
Cześć jej pamięci, spoczywaj w pokoju.
(Ryszard Belak)
Comments are closed