Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Oddział onkologii działa już pięć lat

2019-12-11
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Oddział onkologii działa już...
Oddział onkologii działa już pięć lat
TAPAS

W grudniu mija pięć lat, odkąd w Krotoszynie istnieje oddział dla chorych na nowotwory. Pracuje na nim trzech lekarzy, dziewięć pielęgniarek i cztery opiekunki medyczne.

 

Oddział dla chorych na nowotwory w Krotoszynie istnieje od 18 grudnia 2014 roku. Początkowo był to Oddział Chemioterapii Dziennej, który w kwietniu 2018, uzyskując kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie chemioterapii w trybie hospitalizacji, przekształcony został w Oddział Onkologii Klinicznej. Leczenie refundowane jest przez NFZ.

Twórcą i pierwszym kierownikiem oddziału był dr n. med. Grzegorz Świątoniowski, zmarły 19 stycznia 2019. Od lutego 2019 oddziałem kieruje dr n. med. Krzysztof Rożnowski. – Oddział, którym kierował doktor Świątoniowski, działał w oparciu o najlepsze standardy opieki i leczenia pacjenta onkologicznego oraz zgodnie w wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia, zatem objęcie przeze mnie kierownictwa oddziału wymagało jedynie niewielkich korekt jakościowych, bez potrzeby rewolucyjnych zmian – mówi Krzysztof Rożnowski.

Oprócz dra Rożnowskiego na oddziale pracuje jeszcze dwójka lekarzy. Zatrudnionych jest też dziewięć pielęgniarek i cztery opiekunki medyczne. Pielęgniarką koordynującą prace personelu pielęgniarskiego jest Paulina Krutkiewicz. Na oddziale znajduje się Pracownia Leków Cytostatycznych, będąca częścią Apteki Szpitalnej krotoszyńskiego szpitala. W pracowni tej, w warunkach aseptycznych, przygotowywane są przez farmaceutów leki przeciwnowotworowe w postaci wlewów, które są następnie podawane chorym. W pracowni rotacyjnie pracuje trzech magistrów farmacji, którym pomagają dwie techniczki farmaceutyczne. Pracą koordynuje Paweł Adamiak, zastępca kierownika Apteki Szpitalnej. Ponadto pacjenci leczeni na oddziale znajdują się pod stałą opieką psychoonkologa i duszpasterza – księdza kapelana szpitala.

Mimo że Oddział Onkologii Klinicznej na stałe wpisał się już w rzeczywistość szpitala, wielu mieszkańców Krotoszyna i okolic nie wie o jego istnieniu. Warto więc powiedzieć, że oddział ten znajduje się w tym samym budynku przy ul. Bolewskiego co przychodnie specjalistyczne, należące do SP ZOZ w Krotoszynie. Po zakończeniu rozbudowy szpitala przy ul. Mickiewicza zostanie tam przeniesiony.

Oddział realizuje zarówno kilkudniowe hospitalizacje, jak i jednodniowe pobyty, podczas których pacjenci przyjmują leki przeciwnowotworowe. Do końca października 2019 przeprowadzono ponad 1700 przyjęć. Zazwyczaj jeden pacjent przyjmowany był na kilka lub nawet kilkanaście pobytów związanych z podaniem chemioterapii lub innych leków przeciwnowotworowych. Twórcom i personelowi oddziału przyświecał cel, by stworzyć w Krotoszynie takie miejsce, w którym prowadzone będzie skuteczne i nowoczesne leczenie chorych na nowotwory, bez konieczności częstych wyjazdów mieszkańców powiatu do większych, znacznie oddalonych ośrodków onkologicznych. Tym samym zwiększono dostępność tego wysoko wyspecjalizowanego leczenia dla pacjentów z chorobami nowotworowymi z naszego terenu, co jest szczególnie istotne dla słabszych czy starszych chorych.

Z leczenia na oddziale korzystają zarówno pacjenci z powiatu, jak i chorzy z terenu całej Wielkopolski czy Dolnego Śląska. Jest wielu takich pacjentów, którzy – mieszkając blisko dużych szpitali onkologicznych – nie korzystają z ich usług, ale wybierają oddział w Krotoszynie. Podkreślają, że doświadczają tutaj indywidualnego podejścia do pacjenta przez personel lekarski i pielęgniarki.

Stosunkowo niewielki oddział (12 łóżek przeznaczonych do hospitalizacji w trybie całodobowym oraz 7 stanowisk w ramach trybu jednodniowego) stwarza przyjazną, domową wręcz atmosferę, co niezwykle pomaga w procesie leczenia. – Każdego z pacjentów leczymy w sposób indywidualny. Każdy jest dla nas ważny i dążymy do tego, by personalizując terapię, jak najefektywniej pomóc. Stosujemy takie same standardy i takie same nowoczesne leki jak w dużych ośrodkach leczenia onkologicznego, zgodnie z katalogiem podstawowym leków przeciwnowotworowych NFZ – tłumaczy dr Rożnowski, dodając, że atutem takich niewielkich oddziałów jest to, że pacjent nie jest anonimowy.

Oprócz leków będących podstawowymi w leczeniu nowotworów (chemioterapia, hormonoterapia, immunoterapia) oddział realizuje także trzy programy lekowe dotyczące zaawansowanego raka jelita grubego, nowotworu gruczołu krokowego oraz nerek. W ramach tych programów podaje się chorym innowacyjne i kosztowne leki, stosowane w wyszczególnionych jednostek chorobowych. Leczenie obejmuje ściśle zdefiniowaną grupę pacjentów, do której potrzebna jest pozytywna kwalifikacja każdego chorego. Leki przyjmowane są przez chorych – w zależności od zalecenia – w postaci kroplówek, iniekcji domięśniowych bądź podskórnych, tabletek.

Chorym, którzy przyjmują dużą ilość kroplówek dożylnych, wszczepia się podskórny port naczyniowy, umożliwiający długotrwały i bezpieczny dostęp do żył. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem zakładać wenflonu, co podnosi jakość oraz komfort leczenia i znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień ścian naczyń krwionośnych podczas podania leku. Implantację portu naczyniowego (założenie portu) podczas krótkiego zabiegu wykonują anestezjolodzy z krotoszyńskiego szpitala.

W tym samym budynku funkcjonuje również Poradnia Onkologiczna. Przyjmują w niej lekarze: Krzysztof Rożnowski, Waldemar Czech oraz Piotr Kobielak. Jej działalność jest powiązana z pracą oddziału i przyczynia się do kompleksowej oraz długofalowej opieki nad pacjentami chorującymi na raka.

OPRAC. (NOVUS)

FOT. SP ZOZ Krotoszyn

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK