Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Od Krzyża Żelaznego do Virtuti Militari

2021-09-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Historia
  6. /
  7. Od Krzyża Żelaznego do...
Od Krzyża Żelaznego do Virtuti Militari
BETA

3 września w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbył się wernisaż wystawy „Powstanie Wielkopolskie”. W trakcie spotkania Katarzyna Zielińska wygłosiła referat „Od Krzyża Żelaznego do Virtuti Militari. Kariery wojskowe Polaków w armiach zaborczych”. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.

 

Katarzyna Zielińska jest studentką w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, zajmuje się badaniem paradygmatów historycznych dla dziejów Pogranicza. Związana jest z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zielonej Górze i Poznaniu, w których skupia swoją działalność na warsztatach edukacyjnych.

– Celem mojego wystąpienia nie jest przekazanie tylko wiedzy, a pewnej refleksji na temat tego, co się działo przed powstaniem wielkopolskim. Sprawa I wojny światowej w kontekście powstania jest bardzo ważna. Jest to czas, w którym uczestnicy tego zrywu niepodległościowego się ukształtowali i dojrzeli. Mamy tendencję do niechęci mierzenia się z tym, że Polacy musieli układać sobie życie na obszarach pogranicznych, z sąsiadami. Chciałabym oddać sprawiedliwość powstańcom wielkopolskim przed 1918 r. Nie było rodziny, w której członek nie trafił w tym czasie do wojska niemieckiego, austriackiego czy rosyjskiego. Takim przykładem jest postać Józefa Dowbora-Muśnickiego, oficera armii carskiej, późniejszego dowódcy powstania wielkopolskiego – opowiadała K. Zielińska.

Wystawa „Powstanie Wielkopolskie” stanowi własność Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – oddział lubuski w Zielonej Górze. Współtworzona była przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, a dotyczy działań powstańczych na odcinku zachodnim.

– Chcieliśmy poprzez tę wystawę zachęcić młodzież do poznawania dziejów powstania wielkopolskiego. Władze oddziału lubuskiego chciały wyjść z otwartą propozycją współpracy do młodych. Mamy problem dziury pokoleniowej, jeśli chodzi o szereg towarzystw i instytucji historycznych. W kwestii finansowej w organizacji wystawy bardzo pomógł nam urząd marszałkowski w Zielonej Górze – wyjaśniła K. Zielińska.

(FENIX)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA