Obywatelskie ujęcia nietrzeźwych kierowców
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Na sygnale
- /
- Obywatelskie ujęcia nietrzeźwych kierowców
W ostatnim czasie dzięki szybkim reakcjom kilku osób udało się zatrzymać trzech nietrzeźwych kierowców. Nieodpowiedzialnych użytkowników dróg czekają teraz poważne konsekwencje.
2 września dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej w Krotoszynie otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, iż po jednej z krotoszyńskich dróg porusza się kierowca, który prawdopodobnie jest pod wpływem alkoholu. Policjanci natychmiast udali się we wskazane miejsce. W tym czasie inni uczestnicy ruchu drogowego podeszli do 58-letniej kierującej, która zatrzymała pojazd na parkingu. Po wyczuciu woni alkoholu od niej postanowili odebrać jej kluczyki. Przybyli na miejsce funkcjonariusze przeprowadzili badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że 58-latka miała 2 promile we krwi.
Następnego dnia dyżurny otrzymał podobne zgłoszenie, tym razem z Koźmina Wlkp. Zgłaszający poinformował, że zatrzymał kierowcę, który może być pod wpływem alkoholu. Przybyli na miejsce funkcjonariusze przeprowadzili badanie podejrzanego o nietrzeźwość kierowcy. Wynik okazał się porażający – 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu!
Kolejne zgłoszenie wypłynęło w niedzielę. Wynikało z niego, iż kierowca, który prawdopodobnie jest pod wpływem alkoholu, uderzył w bramę wjazdową na strzelnicę w Krotoszynie. Świadkowie zatrzymali mężczyznę i zabrali mu kluczyki. Na miejscu okazało się, iż 26-latek rzeczywiście był sprawcą zdarzenia, a ponadto badanie wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.
Wszystkim tym kierującym oprócz utraty prawa jazdy grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Na pochwałę zasługuje zachowanie świadków tych zdarzeń, którzy wykazali się odwagą i odpowiedzialnością, dzięki czemu zneutralizowali zagrożenie, jakie stwarzali nietrzeźwi kierowcy.
– Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa, jak i w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać policji. Apelujemy, by reagować na niebezpieczne zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo, za pośrednictwem numeru 112 może powiadomić najbliższą jednostkę policji o wszystkich niepokojących zdarzeniach. Policjanci sprawdzą każdy sygnał! – przypominają funkcjonariusze KPP w Krotoszynie.
(LENA)
Comments are closed