O lesie może opowiadać bez końca
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- O lesie może opowiadać...
Kilka dni temu w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Zduny odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Młodzi, zdolni i… ze Zdun”. Gościem była dr inż. Joanna Oleszyńska-Niżniowska, która zaraziła uczestników swoją fascynacją lasem i przyrodą.
Joanna Oleszyńska-Niżniowska od urodzenia mieszkała w Zdunach. Na czas nauki w szkole średniej przeniosła się do Kalisza. Studenckie lata życia spędziła w Poznaniu. Ukończyła Wydział Leśny na Akademii Rolniczej w Poznaniu, a także wychowanie fizyczne na Akademii Wychowania Fizycznego. Odbyła staż w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe w Nadleśnictwie Milicz, a następnie podjęła pracę nauczycielki przedmiotów zawodowych w Technikum Leśnym w Miliczu. W 2014 r. rozpoczęła pracę w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska jako podleśniczy. Dwa lata później obroniła dysertację doktorską na temat roztoczy glebowych z rzędu mesostigmata w Krainie Bałtyckiej. Od trzech lat jest specjalistką Służby Leśnej ds. sprzedaży drewna oraz rzecznikiem prasowym w Nadleśnictwie Przedborów.
Podczas spotkania w Zdunach J. Oleszyńska-Niżniowska opowiedziała o swoim występie w telewizji. – Ubiegły rok był dla mnie wyjątkowy. Wzięłam udział w kilku ogólnopolskich programach, w których opowiadałam o pracy leśnika, roślinach, grzybach, owocach lasu, dokarmianiu ptaków itp. O lesie mogę opowiadać bez końca, a przygoda z telewizją zaskoczyła mnie niezwykle. Nie sądziłam, że poradzę sobie z emocjami, stresem i nową sytuacją w życiu zawodowym. Każdy kolejny program traktuję jako nowe wyzwanie, a te uwielbiam i podejmuję je z uśmiechem na twarzy. Po wszystkim lubię obejrzeć program, pochylić się nad tym, ale największą uwagę zwracam na tak zwany feedback. Każda interakcja, każdy konstruktywny komentarz jest dla mnie ważny, ponieważ ciągle się czegoś uczę – mówiła.
Podjęła też ważne dla siebie zagadnienie, zgodnie z mottem ,,fascynuje mnie drewno i wszystko, co z niego stworzone, a największy respekt w lesie czuję przed tymi najmniejszymi – kleszczami”. Opowiedziała o zagrożeniu, jakie przynoszą te stworzenia, a także o tym, jak się przed nimi chronić.
Bohaterka spotkania przekazała zgromadzonym, jak wyjątkowym surowcem jest drewno i jak wiele ma ono zastosowań. Wśród uczestników rozlosowane zostały wykonane z drewna kolczyki oraz spinki do mankietów. Wszyscy mieli okazję spróbować dżemu jarzębinowego i dereniowego z kuchni pani Joanny.
(LENA)
Comments are closed