O czym trzeba pamiętać w kwestii szkoleń przeciwpożarowych
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- O czym trzeba pamiętać...
Każdy pracodawca ma obowiązek przeszkolenia pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Warto wiedzieć, jak to robić, aby uniknąć ewentualnych zagrożeń.
Konieczność przeprowadzenia tych szkoleń wynika bezpośrednio z ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Zgodnie z art. 1 istota tkwi w realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową bądź innym miejscowym zagrożeniem. Pracodawcy, jak i inne podmioty mogą to zrealizować, zapobiegając powstawaniu, rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia przez zapewnienie środków i sił, które posłużą ich zwalczaniu. W przypadku pożaru występuje też obowiązek przeprowadzenia odpowiednich działań ratowniczych.
Zgodnie z art. 4 ww. ustawy każdy właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ochronę przeciwpożarową, musi przestrzegać wymogów techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych. Obiekty lub teren należy wyposażyć w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, którym trzeba zapewnić konserwację oraz naprawy w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie.
Osobom przebywającym w budynkach lub na danym terenie należy zapewnić bezpieczeństwo i umożliwić ewakuację. Obiekty powinny być przystosowane do prowadzenia akcji ratowniczych. Pracodawca musi też zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi oraz ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej czy innego miejscowego zagrożenia.
Warto podkreślić, że w każdym zakładzie pracy powinna być osoba odpowiedzialna właśnie za ochronę przeciwpożarową, posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Może być zatrudniona w jednostkach ochrony przeciwpożarowej lub też posiadać odpowiednie kwalifikacje, uprawniające do wykonania takich czynności. Nie ma natomiast szczegółowych przepisów określających, jak powinno wyglądać szkolenie przeciwpożarowe. W praktyce przyjmuje się, że program takich szkoleń powinien być dostosowany do stanowiska pracy. Ponadto szkolenie powinno się odbywać w ramach szkolenia podstawowego i instruktażu ogólnego.
W zgodzie z art. 237 §1 Kodeksu pracy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP. Pracowników należy zapoznać z przepisami oraz instrukcjami przeciwpożarowymi, obowiązującymi w danym obiekcie. Ponadto zatrudnieni powinni znać zasady ewakuacji i obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego.
Poza szkoleniami podstawowymi podmiot zatrudniający powinien pamiętać o przeprowadzeniu szkolenia przeciwpożarowego okresowego. Takie szkolenia powinny nie tylko być dostosowane do specyfiki zajmowanego stanowiska, ale również tak skonstruowane, aby osoba biorąca w nich udział mogła uzupełnić swoją wiedzę w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Mogą one, ale nie muszą być ćwiczeniami praktycznymi. Ucząc się na praktycznych przykładach, obowiązkowe szkolenia z pewnością nie będą jednak uciążliwe dla pracowników. Dlatego warto powierzyć szkolenia ekspertom, którzy w ciekawy sposób przekażą kluczowa wiedzę.
MATEUSZ BABIARZ
BM BHP EXPERT
609 150 476
Comments are closed