Nowe inwestycje – nowe wyzwania
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Nowe inwestycje – nowe...
13 września w siedzibie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krotoszynie odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której doszło do podpisania umowy na realizację następujących inwestycji – instalacji do przetwarzaniu osadu oraz instalacji fotowoltaicznej, a także rozbudowy sieci wodociągowej na terenie aglomeracji Krotoszyna.
– Chcemy ogłosić, że cały proces wykonania dokumentacji, przeprowadzenia przetargów, uzyskania dofinansowania i wyboru wykonawcy dobiegł końca – oznajmił Marcin Jamry, prezes PGKiM. – Jest z nami pani Maria Pluta – prezes firmy Hydro-Marko, która wygrała przetarg ogólnokrajowy na instalacje przetwarzania osadu oraz na instalacje fotowoltaiczne. To inwestycja rzędu 3 milionów złotych. Jest także pani Helena Juskowiak, której firma będzie porządkować całą gospodarkę wodno-kanalizacyjną w obrębie ulicy Kobylińskiej. Na tę chwilę wartość tej inwestycji to ponad 300 tysięcy złotych.
Rozbudowa sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej tyczy ulic Wiewiórowskiego i Klemczaka. Na tej drugiej planowane jest wykonanie 742 metrów kanalizacji grawitacyjnej (w tym 68 m przykanaliki) oraz 638 m wodociągu. Rezultatami realizacji tego zadania będą: udostępnienie terenów inwestycyjnych dla przemysłu i nowego budownictwa mieszkaniowego, rozbudowany istniejący system przetwarzania osadu, instalacja fotowoltaiczna, ograniczenie niekontrolowanego zrzutu nieoczyszczonych ścieków sanitarnych do wód powierzchniowych zlewni rzeki Baryczy. Ponadto wzrośnie bezpieczeństwo sanitarne miasta i jego okolic. Szacuje się, że inwestycja pochłonie 5-6 milionów złotych.
Marcin Jamry poinformował, że został wzięty kredyt na uporządkowanie kanalizacji wodno-ściekowej na al. Powstańców Wielkopolskich, która – jak wiadomo – będzie rewitalizowana. Koszt wyniesie ok. 2 mln zł. – Wiemy, że są to inwestycje, których nie widać. Idą na to dużo pieniądze. Ale żeby uporządkować to, co jest na zewnątrz, trzeba zawsze zacząć od tego, co jest pod ziemią – stwierdził prezes PGKiM.
Wspomniał także, że PGKiM złożyło w Urzędzie Marszałkowskim wniosek w sprawie zainstalowania w szkołach na terenie gminy Krotoszyn tzw. poidełek. – Chcemy promować naszą zdrową, ekologiczną wodę. Projekt opiewa na pół miliona złotych – wyjaśnił M. Jamry.
Burmistrz Krotoszyna pochwalił kierownictwo przedsiębiorstwa za aktywne włączenie się w proces rozwoju całej gminy. – Jest to o tyle cenne, że wszystkie inwestycje są dofinansowane ze środków zewnętrznych. To bardzo dobra taktyka. Nasza gmina bardzo dużo z takiej pomocy skorzystała i będzie to robić nadal. Chciałbym serdecznie podziękować kierownictwu spółki, bo jest to praca zbiorowa. Staranie się o dotacje wymaga wiele wysiłku i zaangażowania. Myślę, że wspomniane inwestycje bardzo pomogą w rozbudowie i modernizacji Krotoszyna – powiedział burmistrz Franciszek Marszałek.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed