Nowe badanie w laboratorium
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Nowe badanie w laboratorium
Od 20 lipca Laboratorium Centralne w Krotoszynie rozszerza swoją ofertę diagnostyczną o badanie polegające na oznaczeniu we krwi obecności przeciwciał przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 (całkowite – klasy IgG oraz IgM).
Na pobranie krwi można zgłaszać się do Punktu Pobrań w szpitalu przy ul. Mickiewicza – od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.15-10.00. Samo badanie wykonywane będzie raz w tygodniu – we wtorki. Wynik odebrać będzie można w środy w godz. 10.30-14.30. Koszt badania to 80 zł.
– Co istotne, do Punktu Pobrań w szpitalu nie powinni zgłaszać się pacjenci z objawami sugerującymi przebieg choroby COVID-19, takimi jak wysoka gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, osłabienie. Tacy pacjenci powinni natychmiast telefonicznie skontaktować się z najbliższą Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w celu ustalenia dalszego toku postępowania – wyjaśnia Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy SPZOZ w Krotoszynie.
Wykonywane przez laboratorium badanie jest testem serologicznym, który ma na celu wykrycie przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstały po kontakcie z wirusem. Wynik badania serologicznego musi być interpretowany w połączeniu z objawami klinicznymi oraz wywiadem epidemiologicznym pacjenta, a także skonsultowany z lekarzem. Zaleca się wykonanie badania najwcześniej 2-3 tygodnie od momentu zakażenia.
– Wynik ujemny nie zawsze świadczy o braku infekcji. Może wystąpić np. u osoby zakażonej w tzw. okienku serologicznym, czyli okresie po zainfekowaniu, kiedy organizm nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał odpornościowych. Z kolei wynik dodatni może świadczyć o aktualnym lub przebytym zakażeniu i zawsze wymaga weryfikacji badaniem molekularnym – tłumaczy S. Pałasz.
Szpital przypomina, że zgodnie z zaleceniami WHO podstawową techniką stosowaną w potwierdzeniu aktywnego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są metody molekularne, wykrywające materiał genetyczny wirusa, natomiast wykrycie swoistych przeciwciał ma znaczenie uzupełniające i wskazuje na przebyte zakażenie.
OPRAC. (ANKA)
Comments are closed