Nowatorska metoda wczesnego wykrywania raka piersi
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Nowatorska metoda wczesnego wykrywania...
Dziś chcemy naszym Czytelniczkom opowiedzieć o nowatorskiej metodzie wczesnego wykrywania raka piersi, jaką jest termografia wykorzystywana w urządzeniu o nazwie Braster. Pytamy o to Tomasza Wojno – specjalistę ginekologa-położnika.
– Wszyscy doskonale wiemy, jak niebezpiecznym nowotworem jest rak piersi – mówi Tomasz Wojno. – W walce z nim dysponowaliśmy dotychczas metodami wczesnej diagnostyki – badaniem mammograficznym oraz USG. Obecnie na rynku pojawiło się innowacyjne urządzenie, przed którym – jak się wydaje – stoi nie lada wyzwanie. Ale jednocześnie świat onkologii wiąże z nim wielkie nadzieje.
Czym zatem jest urządzenie o nazwie Braster? – Braster Pro jest urządzeniem medycznym, wspierającym wczesną diagnostykę raka piersi w gabinecie lekarskim. Badanie przeprowadzane jest przez lekarza lub przeszkolony personel medyczny, a jego wykonanie ułatwia prosta i wygodna w użyciu aplikacja mobilna – wyjaśnia T. Wojno.
Braster Pro wykorzystuje skuteczną, potwierdzoną w badaniach obserwacyjnych, technologię termografii kontaktowej. Na podstawie obrazów termograficznych, tzw. map, algorytmy sztucznej inteligencji wskazują potencjalnie niebezpieczne zmiany i nieprawidłowości w piersiach. – Zarejestrowane obrazy są przekazywane do systemu analitycznego, który je interpretuje i odróżnia obrazy ciepła wyzwalanego, np. przez naczynia krwionośne, od ciepła wytwarzanego przez komórki nowotworowe tworzące guz – tłumaczy dalej specjalista. – Następnie kobieta otrzymuje informację dotyczącą poprawności badania lub konieczności zgłoszenia się do lekarza w celu skonsultowania zidentyfikowanych zmian.
Rodzi się więc pytanie – czy dotychczasowa diagnostyka w postaci mammografii i badania USG zyskała konkurenta? – Nie. Urządzenie nie powinno być traktowane jako alternatywa dla mammografii czy USG, ale jako metoda uzupełniająca, zwiększająca szansę na wykrycie patologii – odpowiada T. Wojno. – Badanie Brasterem Pro jest uzupełnieniem standardowych metod diagnostycznych i badań przesiewowych – objaśnia.
Należy pamiętać, że łączenie różnych metod daje większą szansę na wykrycie niepokojących zmian we wczesnym etapie, co może oznaczać mniej inwazyjne leczenie i zwiększenie prawdopodobieństwa całkowitego powrotu do zdrowia.
Pytamy doktora także o to, czy są jakieś przeciwwskazania do wykorzystania urządzenia Braster Pro i czy każda kobieta może poddać się temu badaniu. – Jak przy każdej metodzie, tak i tutaj istnieją wykluczenia. Braster nie jest bowiem przeznaczony dla kobiet w trakcie lub po leczeniu z powodu raka piersi, tj. po chirurgicznym leczeniu oszczędzającym, po mastektomii jednostronnej lub obustronnej, terapii lekowej (chemioterapii, hormonoterapii, leczeniu biologicznym) oraz radioterapii. Z urządzenia nie mogą korzystać kobiety w okresie ciąży lub karmienia piersią, ponieważ pod wpływem hormonów struktura piersi ulega zmianom, przez które wynik może być niewiarygodny – informuje T. Wojno.
Należy podkreślić, iż eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego uznali metodę termografii kontaktowej, zastosowanej w systemie BRASTER, jako badanie uzupełniające w stosunku do mammografii czy USG.
(RED)
Comments are closed