Niezwykły urok muzyki dawnej
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Niezwykły urok muzyki dawnej
Od 5 do 8 lutego w Kaliszu oraz w innych miejscowościach południowej Wielkopolski odbywał się 42. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Wydarzenie to po raz kolejny zagościło także w Krotoszynie.
Organizatorem festiwalu było Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”, a patronat honorowy nad imprezą objęli minister edukacji narodowej oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. W ramach festiwalu zorganizowano fantastyczne zabawy, spotkania „scholowiczów”, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagania konkursowe, warsztaty – rzeźbiarskie, chóralne i taneczne – oraz koncerty muzyki dawnej – w Kaliszu, Krotoszynie, Ostrowie Wlkp., Ostrzeszowie.
Festiwal rozpoczął się 5 lutego wystawami – prac laureatów 25. Ogólnopolskiego Konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”, artystów-pedagogów, opiekunów artystycznych laureatów konkursu oraz instrumentów dawnych (WPA-UAM). Tego samego dnia odbył się koncert inauguracyjny – laureaci ubiegłorocznej edycji wystąpili w przepięknych wnętrzach Kościoła oo. Franciszkanów.
6 lutego w Kościele Garnizonowym zorganizowano wyjątkowy koncert „In memoriam”. Następny dzień to wystawa prac plastycznych w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu. Z kolei w sobotę w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego odbył się koncert galowy, na którym poznano laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych oraz Bursztynowej Harfy EOLA.
Krotoszyńska część festiwalu miała miejsce 7 lutego w galerii Refektarz. Dla zgromadzonej publiczności wystąpiły zespoły muzyki dawnej Amicorum, Sorelle z Gdańska pod kierunkiem Magdaleny Warżawy, Il Vento Musicale z Elbląga i Pinoculus z Malborka pod kierunkiem Marcina Skotnockiego.
– „Schola Cantorum” ma już 42 lata. Kiedy zaczęła się kaliska przygoda z muzyką dawną, nikt pewnie nie spodziewał się, że wrośnie on na trwałe w krajobraz kulturalny najstarszego miasta w Polsce i stanie się jego wizytówką nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Muzyka dawna powinna być udziałem każdego, choć myśli się często inaczej. To jest nasza historia, to są nasze korzenie – polskie i europejskie. Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, stawiają swego rodzaju odpór stereotypom, funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży – z jednej strony najnowocześniejsze technologie i komunikatory, z drugiej dźwięki i barwy średniowiecza, renesansu, baroku. Dlatego właśnie festiwal „Schola Cantorum” jest swego rodzaju fenomenem naszych czasów – podkreślali organizatorzy tego wydarzenia.
(NOVUS)
Comments are closed