Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Niezwykły urok muzyki dawnej

2020-02-10
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. Niezwykły urok muzyki dawnej
Niezwykły urok muzyki dawnej
PANCOM

Od 5 do 8 lutego w Kaliszu oraz w innych miejscowościach południowej Wielkopolski odbywał się 42. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Wydarzenie to po raz kolejny zagościło także w Krotoszynie.

 

Organizatorem festiwalu było Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”, a patronat honorowy nad imprezą objęli minister edukacji narodowej oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. W ramach festiwalu zorganizowano fantastyczne zabawy, spotkania „scholowiczów”, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagania konkursowe, warsztaty – rzeźbiarskie, chóralne i taneczne – oraz koncerty muzyki dawnej – w Kaliszu, Krotoszynie, Ostrowie Wlkp., Ostrzeszowie.

Festiwal rozpoczął się 5 lutego wystawami – prac laureatów 25. Ogólnopolskiego Konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”, artystów-pedagogów, opiekunów artystycznych laureatów konkursu oraz instrumentów dawnych (WPA-UAM). Tego samego dnia odbył się koncert inauguracyjny – laureaci ubiegłorocznej edycji wystąpili w przepięknych wnętrzach Kościoła oo. Franciszkanów.

6 lutego w Kościele Garnizonowym zorganizowano wyjątkowy koncert „In memoriam”. Następny dzień to wystawa prac plastycznych w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu. Z kolei w sobotę w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego odbył się koncert galowy, na którym poznano laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych oraz Bursztynowej Harfy EOLA.

Krotoszyńska część festiwalu miała miejsce 7 lutego w galerii Refektarz. Dla zgromadzonej publiczności wystąpiły zespoły muzyki dawnej Amicorum, Sorelle z Gdańska pod kierunkiem Magdaleny Warżawy, Il Vento Musicale z Elbląga i Pinoculus z Malborka pod kierunkiem Marcina Skotnockiego.

– „Schola Cantorum” ma już 42 lata. Kiedy zaczęła się kaliska przygoda z muzyką dawną, nikt pewnie nie spodziewał się, że wrośnie on na trwałe w krajobraz kulturalny najstarszego miasta w Polsce i stanie się jego wizytówką nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Muzyka dawna powinna być udziałem każdego, choć myśli się często inaczej. To jest nasza historia, to są nasze korzenie – polskie i europejskie. Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, stawiają swego rodzaju odpór stereotypom, funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży – z jednej strony najnowocześniejsze technologie i komunikatory, z drugiej dźwięki i barwy średniowiecza, renesansu, baroku. Dlatego właśnie festiwal „Schola Cantorum” jest swego rodzaju fenomenem naszych czasów – podkreślali organizatorzy tego wydarzenia.

(NOVUS)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK