Niezwykła podróż na Litwę
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Niezwykła podróż na Litwę
Na przełomie września i października Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn-Mejszagoła zorganizowało kolejny wyjazd integracyjno-edukacyjny do partnerskiej gminy Mejszagoła. Na Litwę udało się ponad 40 osób.
Pobyt na Litwie rozpoczął się od spotkania krotoszynian z innymi delegacjami z Polski w Domu Polonii w Wilnie. Nasze miasto reprezentowali przewodnicząca Rady Miejskiej Zofia Jamka, wiceburmistrz Ryszard Czuszke i Tadeusz Stachurski – prezes Towarzystwa Przyjaźni Krotoszyn-Mejszagoła. Następnego dnia goście z Krotoszyna wzięli udział w uroczystościach dożynkowych rejonu wileńskiego w miejscowości Pikieliszki, przed dworkiem Józefa Piłsudskiego.
Część pobytu na Litwie upłynęła na wizycie w polskiej Szkole Średniej im. Ks. Józefa Obremskiego, zwiedzaniu muzeum poświęconego pamięci tego wieloletniego proboszcza Mejszagoły oraz odwiedzinach w Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w dworze Houwaltów, które pełni funkcję domu kultury. Do muzeum księdza prałata J. Obremskiego przekazano dar od wszystkich uczestników wyjazdu – pamiątkowy medalion z brązu z podobizną Jana Pawła II.
W mejszagolskiej kawiarni odbyło się spotkanie integracyjne. Litewskiej szkole przekazano replikę tablicy wiszącej na frontowej ścianie krotoszyńskiego ratusza. Upamiętnia ona wieloletnią przyjaźń między mieszkańcami obu miejscowości. Współpraca ze szkołą, jej materialne i finansowe wspieranie przez Towarzystwo Przyjaźni Krotoszyn-Mejszagoła trwa już blisko 30 lat.
Uczestnicy wyjazdu mieli także okazję zwiedzić Troki, Wilno (zabytki, Ostrą Bramę, katedrę, Górę Trzech Krzyży, cmentarz na Rossie). Ponadto udali się na Żmudź i nad litewski Bałtyk. W Cytowianach zwiedzili unikatowy zespół klasztorny wraz ze słynnym barokowym kościołem NMP oraz kaplicą Męki Pańskiej, w której znajduje się 28 świętych schodów. Trasa wycieczki prowadziła także do ośrodka kultu Maryjnego w Szydłowie na Żmudzi, nazywanego Żmudzką Częstochową lub Żmudzkim Lourdes.
Krotoszynianie odwiedzili nadbałtycką Połągę, znany litewski kurort, a w nim największe w Europie Muzeum Bursztynu, znajdujące się w pałacu Tyszkiewiczów. Następnego dnia zwiedzili zabytkowy rynek w Kłajpedzie, wybrzeże portowe i inne obiekty. W drodze powrotnej do Polski zatrzymali się w pałacu w Taurogach, znanej z „Trylogii” Henryka Sienkiewicza posiadłości rodu Radziwiłłów.
OPRAC. (NOVUS)
FOT. www.krotoszyn.pl
Comments are closed