Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Nieustannie szukają sprawiedliwości

2021-04-20
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Nieustannie szukają sprawiedliwości
Nieustannie szukają sprawiedliwości
BANASZAK

Przed kilkoma dniami przedstawiciele Międzyosiedlowego Zespołu Interwencyjnego ponownie spotkali się z senator Ewą Matecką z Platformy Obywatelskiej. Celem było omówienie odpowiedzi burmistrza Franciszka Marszałka na pismo parlamentarzystki. Okazuje się bowiem, że obszerne wyjaśnienia włodarza Krotoszyna nie przypadły do gustu mieszkańcom działającym w MZI.

 

Przypomnijmy, iż chodzi o funkcjonowanie jednej z krotoszyńskich stacji paliw oraz przylegającego do niej parkingu i pobliskiego składowiska. Przedstawiciele Międzyosiedlowego Zespołu Interwencyjnego, reprezentującego osiedla nr 1, 3 i 5, niezmiennie domagają się przestrzegania przepisów prawa. Jak podkreślają, nie występują przeciwko tym inwestycjom, lecz chcą przestrzegania prawa, decyzji środowiskowych, postanowień o rozbiórkach, respektowania wyroków sądowych. Nie chodzi im o zamknięcie pobliskiej stacji paliw, ale o zaprzestanie jej działalności w nocy, albowiem wedle ustaleń miała być czynna do 22.00, a także o zamknięcie nielegalnego – jak twierdzą – parkingu dla pojazdów ciężarowych oraz składowiska mas ziemnych.

Jak zaznaczają, na osiedlach sąsiadujących z tymi inwestycjami mieszkają w większości osoby starsze i jest to dla nich nader uciążliwe. Wskazują również na zwiększoną częstotliwość przejeżdżania przez osiedle dużych pojazdów, które – mając za mało miejsca do manewrowania – wjeżdżają na chodniki, przez co zagrażają bezpieczeństwu przechodniów. Panowie z MZI powołują się na wiele pism i decyzji wydanych przez różne instytucje, które kolejno potwierdzają ich racje. Wyrażają ubolewanie nad tym, że mimo tego tak naprawdę nic się nie zmienia. Szukają ciągle nowych rozwiązań, dlatego w styczniu zwrócili się z tym problemem również do senator Ewy Mateckiej.

Wówczas doszło do pierwszego spotkania reprezentantów trzech osiedli z parlamentarzystką. Niedługo potem E. Matecka skierowała do burmistrza Krotoszyna pismo z pytaniami o działalność inwestycyjną w rejonie ulic Benicka i Fabryczna. Odpowiedź włodarza – mówiąc oględnie – nie przypadła do gustu członkom MZI.

W swoim piśmie Franciszek Marszałek poinformował, iż sprawa jest bardzo złożona, a jej zakres obejmuje kompetencje różnych organów. – W rejonie ul. Benickiej i ul. Fabrycznej w Krotoszynie prowadzona jest działalność w zakresie stacji paliw, parkingu dla samochodów osobowych i dostawczych, znajdują się tam również hale magazynowe oraz prowadzony jest handel materiałami budowlanymi – objaśnia burmistrz Krotoszyna.

– Już w pierwszych słowach pisma burmistrz pomija podstawowe, udokumentowane fakty, dotyczące nielegalnych działalności na inwestycjach tolerowanych między innymi przez niego – stwierdzają przedstawiciele MZI. – Parking jest nieodebrany przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krotoszynie jako wybudowany niezgodnie z decyzjami środowiskowymi, niezgodnie z przepisami prawa. Prowadzi nielegalną działalność gospodarczą – jako baza samochodowa dla ciężkiego sprzętu, dla TIR-ów z całej Polski. W stosunku do nielegalnie użytkowanych hal magazynowych wydane są decyzje uchylające pozwolenie na budowę. Stacja paliw na dzień dzisiejszy jest samowolą budowlaną, co wykazał PINB w Krotoszynie w postanowieniu z 16 czerwca 2020. Nielegalne składowisko odpadów zostało zamknięte decyzją Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 11 grudnia 2020 – wyliczają mieszkańcy działający w MZI.

– Zarzuty grupy mieszkańców Krotoszyna, która zwróciła się do Pani, dotyczą wszystkich tych płaszczyzn w różnych aspektach (m.in. hałas, zanieczyszczenie powietrza, prowadzenie działalności bez wymaganych decyzji, w tym samowola budowlana, niezgodność prowadzenia działalności z posiadanymi decyzjami), a dodatkowo składowania odpadów w postaci mas ziemnych – pisze dalej włodarz Krotoszyna, po czym bardzo szczegółowo przedstawia każdy aspekt sprawy pod kątem zakresu kompetencji poszczególnych organów i etapów postępowania.

Ze względu na obszerność opisu kolejnych wątków przywołujemy tylko podsumowanie całej wypowiedzi. – Jakkolwiek zrozumieć należy mieszkańców, iż tego typu inwestycje, jak rozpatrywane w niniejszej sprawie, stanowią źródło różnorakich konfliktów sąsiedzkich i w sytuacji dopuszczania się przez prowadzącego inwestycje naruszeń prawa powodować mogą uciążliwości, to jednak zauważyć należy, że nie można żądać od organów administracji zajęcia się wszystkimi sprawami związanymi z dotychczasową działalnością inwestora, traktując z góry, iż dokonywana jest ona w całej rozciągłości niezgodnie z przepisami prawa i żądając jej zaprzestania. Jednocześnie wskazać należy, iż wszystkie zgłoszenia dokonywane przez mieszkańców (skargi, wnioski i petycje) są za każdym razem dokładnie analizowane zarówno przez burmistrza Krotoszyna, jak i Radę Miejską w Krotoszynie, wskutek tego podejmowane są czynności będące w zakresie kompetencji poszczególnych organów. Pomimo udzielania szczegółowych odpowiedzi na każde z nich rzeczona grupa mieszkańców powtarza te same zarzuty, powielając przy tym nieuprawnione wnioski i własne interpretacje pism – czytamy w odpowiedzi burmistrza Marszałka.

Odnosząc się do pisma włodarza Krotoszyna, przedstawiciele MZI oznajmiają, iż omawiane inwestycje nie stanowią żadnego źródła konfliktu pomiędzy mieszkańcami a inwestorem, a problem nie dotyczy „rzeczonej grupy mieszkańców”, lecz celowego naruszania przepisów prawa i prób legalizacji samowoli budowlanych. – Wnioski i żądania prawne mieszkańców podnoszone przez MZI uzasadnione są decyzjami i postanowieniami prawnymi burmistrza, starosty, PINB, WIOŚ, orzeczeniami sądów administracyjnych czy decyzjami radnych, którzy na przykład w kwietniu 2019 zobowiązali burmistrza do wystąpienia do organów ścigania – argumentują panowie z MZI. – Forsowana i ciągle powtarzana teza o złożonym charakterze sprawy nie może stanowić usprawiedliwienia dla nieuzasadnionej biernej postawy burmistrza. Krytykowanie mieszkańców za kierowanie skarg, wniosków, petycji w sprawie samowoli budowlanych i nielegalnych działalności nie jest uprawnione i stanowi naruszenie praw obywatelskich, zagwarantowanych w Konstytucji. Brak deklaracji organu samorządowego o gotowości szczególnego zainteresowania się udokumentowaną przewlekłością naruszania prawa przez inwestora i urzędy pozwala zasadnie przypuszczać, że dotychczasowe postępowanie burmistrza w tolerowaniu opisanego bezprawia nie ulegnie zmianie. Stąd wskazane byłoby mocą autorytetu senatorskiego uświadomienie burmistrzowi, iż w obliczu zagrożenia zdrowia, a nawet życia mieszkańców, w obliczu dewastacji środowiska i degradacji warunków egzystencji dla mieszkańców, ograniczenie swojej roli do rejestrowania naruszeń prawa, akceptowania nielegalnych działalności inwestora i przekazywania pism jest daleko niewystarczające – podkreślają reprezentanci trzech krotoszyńskich osiedli.

Podczas niedawnego spotkania przedstawiciele MZI wraz z senator Matecką przeanalizowali skierowaną do niej odpowiedź burmistrza. Krotoszynianie wyrazili też swoje oczekiwania co do uzyskania odpowiedzi na pytania skierowane do różnych instytucji. Walczący nieustannie o – jak sami mówią – sprawiedliwość panowie chcą otrzymać informacje od Prokuratury Rejonowej w Pleszewie, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krotoszynie i Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Poznaniu.

Parlamentarzystka zapewniła mieszkańców Krotoszyna, iż we współpracy z prawnikami przygotuje odpowiednie pisma, mające na celu uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania.

(ANKA / LENA)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA