Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

„Natłok myśli” w Muzeum Bombki

2022-05-17
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kultura
  6. /
  7. „Natłok myśli” w Muzeum...
„Natłok myśli” w Muzeum Bombki
KLIBER FINANSE

W miniony weekend w całej Polsce odbywała się kolejna edycja Nocy Muzeów.  Z tej okazji w Muzeum Bombki w Miliczu przygotowano wiele atrakcji, m.in. seanse filmowe, warsztaty ceramiczne i wystawy czasowe.

 

Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Natłok myśli”, do którego inspiracją stał się tytuł wystawy czasowej sztuki ceramicznej Pauli Wange-Burkietowicz. Jej dzieła nawiązują do aktualnych i burzliwych wydarzeń na świecie. – Rok rozpoczęliśmy jeszcze w szponach globalnej pandemii, która przewróciła do góry nogami życie wielu ludzi – ich plany i nadzieje. Na sile przybierają wszelkie nierówności i łamanie praw ludzkich. Rośnie inflacja. Szaleje kryzys klimatyczny, który grozi utratą bioróżnorodności. Mamy do czynienia z ogromem niepokojów politycznych i zażartych konfliktów zbrojnych. Żyjemy w chaosie informacyjnym, wiadomości są przepełnione kłamstwami i hejtem. Zaraza, głód i wojny w XXI wieku nadal realnie dotykają ludzkość. Natłok tych myśli wzbudza w nas skrajne emocje – jednych  przygniata i frustruje, drugich mobilizuje do działania – poinformowali organizatorzy z Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego.

W milickim muzeum zorganizowano warsztaty ceramiczne i plenerowy wypał techniką raku. Uczestnicy wydarzenia byli świadkami twórczego procesu tworzenia ceramicznych dzieł sztuki, będących wyrazem własnych emocji i komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości.

Ponadto w ramach Nocy Muzeów przygotowano cztery seanse filmowe – filmu dokumentalnego „Jestem Greta”, poruszającego tematykę antropogenicznego wpływu na zmiany klimatu, „Epoki człowieka” o formach i przejawach dominacji człowieka nad Ziemią, „Kwiatu szczęścia” o etycznych granicach nauki oraz psychicznej kondycji społeczeństwa pogrążonego w depresji, masowo korzystającego ze sztucznych środków polepszania samopoczucia, a także dramatu „Donbas” o człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów.

W dniach 14-15 maja dla odwiedzających była dostępna kolekcja ponad sześciu tysięcy szklanych ozdób choinkowych z historią bombki zdobionej wzornikiem dolnośląskim.

Historia Muzeum Bombki sięga 2008 roku, kiedy syndyk masy upadłościowej  zamknął milicką fabrykę bombek i ogłosił przetarg na infrastrukturę z kolekcją bombek. Pięć lat później nowi właściciele udostępnili mieszkańcom Milicza i turystom pierwszy wyremontowany budynek Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego z kawiarnią i Muzeum Bombki. Kapituła architektów polskich wyróżniła go podczas Festiwalu DOFA Wnętrza & Design za twórcze ożywienie budynku, podkreślenie kolorem witalności przypisanej nowej funkcji. W 2014 roku Fundacja KOM przy swoim obiekcie otwarła Społeczną Szkołę Podstawową  im. Astrid Lindgren w jednym module budynku. W drugim animatorzy kultury i artyści zaadaptowali przestrzeń do swoich artystycznych działań. 2015 rok upłynął pod znakiem podjęcia decyzji zarządu KOM o adaptacji drugiego budynku na potrzeby nowej szkoły. Rozpoczęła się inwentaryzacja stanów magazynowych, segregacja bombek oraz oczyszczanie hal fabrycznych. Rok później ruszyły prace remontowo-budowlane drugiego budynku KOM. Większość wewnętrznych ścian została wyburzona, okna i wejścia powiększono, dobudowano zakończenia dwóch skrzydeł korytarzowych i sali sportowej.

(FENIX)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 5 =

YouTube

Archiwum
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
ZBITY TELEFON
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA