Najlepsi kucharze zmierzą się z dziczyzną
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Najlepsi kucharze zmierzą się...
Już 18 marca w Pałacu w Orli odbędzie się druga edycja Mistrzostw Polski w Dziczyźnie – Memoriału Mariana Tarnawskiego. To wyjątkowe wydarzenie zapisało się już na dobre w kalendarzu polskiej gastronomii. Dlatego szefowie kuchni chętnie podejmują rękawicę, by zmierzyć się z zadaniem konkursowym, które – wbrew pozorom – nie jest takie proste.
Konkurs ma na celu propagowanie dziczyzny, w pewnym sensie naszego dobra narodowego. Sięgając do historii, to właśnie dziczyzna była podstawowym składnikiem dań królów i szlachty. Zaś w czasach rozbiorów mięso z dzikiej zwierzyny miało charakter patriotyczny, pielęgnowano w ten sposób polską tożsamość. Dzisiaj, w dobie diet i zdrowego stylu życia, to wysokiej jakości mięso coraz częściej jest chętnie wykorzystywane w kuchniach wielu restauracji. Dzikie z natury mięso jest mniej kaloryczne, bardziej wartościowe w składniki odżywcze, a co za tym idzie – zdrowsze.
Dla organizatorów sam konkurs ma jeszcze inne, głębsze znaczenie. A mianowicie jest memoriałem po zmarłym śp. Marianie Tarnawskim – długoletnim prezesie i założycielu firmy Las-Kalisz”, powstałej 15 marca 1991 roku, oraz pasjonacie zrównoważonego łowiectwa, wędkowania, a także miłośniku kuchni myśliwskiej.
W tym roku organizatorzy jako tematy przewodnie wybrali dwa różne gatunki mięsa. Pierwsze to królik, którego należy użyć do przygotowania zupy, zaś danie główne trzeba wykonać na bazie łopatki z jelenia. Na skomponowanie obu dań, każdego w 10 porcjach, uczestnicy będą mieli 120 minut. Tego dnia oprócz zmagań kucharzy będzie można dowiedzieć się ciekawych informacji na tematy związane z łowiectwem, kulinariami, a także spotkać wielkie autorytety polskiej gastronomii.
Konkurs skierowany jest do profesjonalistów – kucharzy pracujących zawodowo bądź mających w dacie przystąpienia do konkursu kulinarnego przerwę w pracy zawodowej nie dłuższą niż jeden rok kalendarzowy. W skład każdego ze zgłoszonych zespołów wchodzi szef i kucharz pomocniczy. Dania konkursowe będą ocenione przez jury degustacyjne (7 jurorów) i techniczne (3 jurorów), które zostanie wskazane przez organizatora. W skład oceniający wejdą autorytety kulinarne, mające doświadczenie w ocenie dań konkursowych, osoby cieszące się uznaniem środowiska gastronomicznego w Polsce.
Konkurs został podzielony na dwa etapy. Pierwszy to kwalifikacje (weryfikacja zgłoszeń do konkursu przez profesjonalne jury), a drugi to główny konkurs kulinarny, który odbędzie się w pałacu w miejscowości Orla (zwanym Pałacem w Orli) 18 marca 2020. Po pierwszym etapie zostanie wyłonionych sześć drużyn, które zaprezentują swoje umiejętności podczas konkursu. Zgłoszenia należy przesyłać do 29 lutego na adres mailowy zgloszenia@mistrzostwadziczyzna.pl bądź drogą tradycyjną na adres: Las-Kalisz sp. z o. o. z/s w Tomnicach, ul. Krotoszyńska 1, 63-714 Kobierno.
(NOVUS)
Comments are closed