Na praktykach w Bolonii i Saragossie
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Edukacja
- /
- Na praktykach w Bolonii...
Na przełomie maja i czerwca grupa 26 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie odbyła miesięczne praktyki we Włoszech i w Hiszpanii w ramach projektu ERASMUS + „Europa – czemu nie?”.
Przed wyjazdem uczniowie, podzieleni na dwie grupy, uczestniczyli w szkoleniach kulturowych, dzięki czemu dowiedzieli się wszystkiego, co było przydatne podczas pobytu w danym kraju. Ponadto wzięli udział w szkoleniach z języka angielskiego oraz włoskiego i hiszpańskiego. Potem, wraz z opiekunami, wyruszyli do Włoch i Hiszpanii, aby przez cztery tygodnie nie tylko doskonalić umiejętności zawodowe, ale także nauczyć się zarządzania czasem i budżetem, przygotowywania posiłków, organizowania czasu wolnego czy korzystania z komunikacji miejskiej.
W Bolonii uczniowie krotoszyńskiej Ceramy praktykę zawodową odbyli w trzech zawodach: technik budownictwa, technik weterynarii oraz technik logistyk. Pracowali w małych i większych magazynach, supermarketach, hurtowniach, gabinetach weterynaryjnych i w firmach budowlanych. Praktyki były precyzyjnie zaplanowane, co pozwoliło młodzieży na wykonywanie i doskonalenie różnych czynności w danym zawodzie.
Przyszli technicy weterynarii brali udział w sterylizacji zwierząt domowych, wykonywali szczepienia, diagnozowali zwierzęta. Logistycy z kolei wykonywali prace magazynowe, poznawali tamtejsze logistyczne programy komputerowe. Budowlańcy analizowali dokumentację techniczną, przygotowywali pomieszczenia do remontów, wykonywali prace budowlane oraz dokonywali ich odbioru pod nadzorem miejscowych managerów.
Ale Erasmus + to nie tylko praca. Organizacja koordynująca przebieg praktyk zadbała o atrakcyjny program czasu wolnego. Uczniowie z Bolonii wyjeżdżali na wycieczki do Rimini – kurortu nad Adriatykiem, do Florencji oraz do Wenecji. Równie bogaty program zaoferowano w Saragossie. W Hiszpanii uczniowie zwiedzali m.in. Barcelonę, podziwiali piękne Pireneje, ćwiczyli swoją sprawność fizyczną w parku linowym, zwiedzili kurort narciarski Jaca.
Uzyskanie środków na realizację projektu w wysokości ponad 66 tysięcy euro nie było łatwe, ale z pewnością się opłacało. To najlepsza inwestycja w przyszłość młodzieży. Zdobycie kompetencji zawodowych i językowych, doświadczenia w pracy w zagranicznej firmie, poznanie nowych osób i miejsc, dla wielu pierwsza podróż lotnicza – to tylko niektóre zalety programu, który z całą pewnością będzie procentował w przyszłości.
OPRAC. (ANKA)
Comments are closed