Na hulajnodze po mieście
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Na hulajnodze po mieście
Od 4 lipca w Miliczu dla mieszkańców i turystów dostępna jest nowa oferta rekreacyjna w postaci możliwości wypożyczenia elektrycznych hulajnóg. Zdaniem władz gminy będzie to doskonała ekologiczna alternatywa dla samochodu. Poruszając się po mieście na hulajnodze, można zaoszczędzić cenny czas i pieniądze.
Na terenie Milicza do dyspozycji jest 25 hulajnóg elektrycznych, które można znaleźć w następujących lokalizacjach – urząd miejski, zalew, stacja PKP, kąpielisko Karłów i milicki rynek. Środki lokomocji są własnością firmy zewnętrznej PM3D z Bydgoszczy, która odpowiada za wszystkie kwestie techniczne sprzętu i te związane z jego oprogramowaniem (działanie aplikacji), ustala cennik opłat. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na facebookowum profilu pod nazwą ‘Zahulaj w Miliczu’, a regulamin dostępny jest na stronie https://www.e-wings.pl/. Aplikacja dedykowana dla hulajnóg w Miliczu to WINGS SCOOTERS i obecnie dostępna jest tylko na Androida. Docelowo będzie dostępna również na iPhona. Z jednego konta można wypożyczyć cztery urządzenia.
– Hulajnogi elektryczne podlegają przepisom o ruchu drogowym. Oto najważniejsze zasady – na hulajnodze po drogach publicznych nie może poruszać się osoba poniżej 10. roku życia. Osoby w wieku 10-18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby powyżej 18. roku życia nie potrzebują żadnych uprawnień do prowadzenia hulajnogi. Co do zasady, hulajnogą elektryczną poruszamy się po ścieżce rowerowej. Jako że w Polsce obowiązuje zasada ruchu prawostronnego, trzymamy się jej prawej krawędzi. Kiedy nie ma ścieżki rowerowej, wtedy można skorzystać z jezdni, o ile obowiązujące na niej ograniczenie prędkości nie jest wyższe niż 30 kilometrów na godzinę. Kiedy nie ma ścieżki rowerowej, a na drodze obowiązuje limit prędkości 50km/h lub więcej, możemy skorzystać z chodnika, pamiętając jednak o tym, że obowiązują na nim dwie główne zasady: po pierwsze – to pieszy ma pierwszeństwo i należy mu ustąpić miejsca, jeśli sytuacja tego wymaga, po drugie – na chodniku obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Należy poruszać się z prędkością dostosowaną do ruchu pieszych. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, nie możesz korzystać z telefonu podczas jazdy. Nie wolno Ci także przewozić innych osób, zwierząt oraz ładunków, które nie zmieszczą się w plecaku. Pamiętajcie o własnym bezpieczeństwie i o tym, że kask i zdrowy rozsądek są najlepszym towarzystwem do dobrej zabawy podczas korzystania z hulajnóg, rowerów, rolek, deskorolek i innego sprzętu rekreacyjno-sportowego – informuje gmina Milicz.
OPRAC. (FENIX)
FOT. Gmina Milicz
Comments are closed