Na 996 głosów
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Na 996 głosów
W niedzielę, 18 sierpnia, na koźmińskim podzamczu odbyła się IV edycja koncertu ,,Na 966 głosów”. Wszystko w związku z dwusetnymi urodzinami Stanisława Moniuszki – wielkiego polskiego kompozytora. Organizatorem był Gminny Zespół Instytucji Kultury w Koźminie Wlkp. Patronat nad imprezą objął burmistrz Maciej Bratborski.
Na to wydarzenie zjechało w sumie 16 zespołów z całej Wielkopolski. Z naszego powiatu pojawiły się formacje – Koło Śpiewacze Cecylia (Kobylin) i Chór im. Czypickiego (Koźmin Wlkp.). W repertuarze koncertu znalazły się pieśni patriotyczne oraz kościelne, m.in.: Gaude Mater Polonia, Marsylianka, Hulanka czy Boże coś Polskę.Po części oficjalnej odbyła się wspólna biesiada wszystkich zebranych zespołów.
Stanisław Moniuszko to jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Urodził się w 1819 roku w majątku Ubiel, w okolicach Mińska. Już we wczesnej młodości przeniósł się do Warszawy, gdzie uczył się gry na fortepianie pod kierunkiem Augusta Freyera. Niedługo potem Moniuszko wyjechał do Mińska. Tam jego nauczycielem był Dominik Stefanowicz. Kolejnym kierownikiem naukowym przyszłego kompozytora był Carl Friedrich Rungenhagen, u którego kształcił się, przebywając na studiach w Berlinie. Wkrótce Moniuszko zaczął dawać koncerty w Wilnie i w Rosji. Po wielkim sukcesie opery Halka odbył trasę koncertową po Niemczech i Francji. Efektem wielkich sukcesów było stanowisko pierwszego dyrygenta Opery Polskiej w Teatrze Wielkim w Warszawie. Drugim spektakularnym sukcesem kompozytora była opera Straszny dwór. Moniuszko był największym twórcą polskiej opery narodowej. Inspirację do jego muzyki stanowiła kultura ludowa. Jednak geniusz Moniuszki polegał na umiejętności połączenia folkloru z elementami opery europejskiej (włoskiej, francuskiej i niemieckiej). W swojej muzyce kompozytor potrafił oddać ludzkie emocje, a nawet charaktery osobowości bohaterów. Kompozytor zmarł na atak serca w 1872 roku. Został pochowany w Warszawie na cmentarzu powązkowskim.
(NOVUS)
Comments are closed