Muzealne noce w naszym powiecie
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Muzealne noce w naszym...
Zwiedzanie obiektów na co dzień niedostępnych, koncerty, warsztaty, scenki rodzajowe – to atrakcje przygotowane na kolejną edycję Nocy Muzeów w naszym powiecie. W Krotoszynie, Zdunach i Sulmierzycach zwiedzających nie brakowało.
W Sulmierzycach Noc Muzeów zorganizowano 12 maja. Przybyli mieszkańcy mogli obejrzeć wiele ciekawych eksponatów oraz scenkę pokazującą, jak wyglądała nauka w szkole w czasach zaborów. Wyemitowano też film dokumentalny, w którym dr Hieronim Kroczyński opowiedział historię munduru powstańca wielkopolskiego, pochodzącego z Sulmierzyc.
Kilka dni później Noc Muzeów odbyła się w Izbie Muzealnej w Zdunach. Imprezę rozpoczęła Jolanta Szymanowska, dyrektor Zdunowskiego Ośrodka Kultury, a dalszą część prowadziła Łucja Długiewicz-Paszek, kustosz izby. Organizatorzy tym razem skupili się na postaci Anny Jutrowskiej z rodu Zdunowskich, właścicielki Zdun sprzed 500 lat.
Spotkanie rozpoczęło się od słuchowiska na temat początków miejscowości Zduny. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany w piwniczce Izby Muzealnej. Obejrzano też prezentację poświęconą Annie Jutrowskiej i epoce renesansu. Uczestnicy spotkania odśpiewali wspólnie balladę o wspomnianej właścicielce Zdun, autorstwa Malwiny Paszek, a ponadto wzięli udział w quizie historycznym.
Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie zorganizowało „swoją” Noc 19 maja. Zwiedzający mogli obejrzeć wystawę stałą oraz czasową, która poświęcona była powstaniu wielkopolskiemu na Ziemi Krotoszyńskiej. Zaprezentowana została najnowsza pozycja muzeum – „Legendy i podania Ziemi Krotoszyńskiej”, z którą związany był konkurs „Zagadki muzealne”. Wzięło w nim udział 150 osób. Zadaniem uczestników było szukanie słowiańskich stworków, które wymknęły się z legend i schowały w muzeum. Nagrody dla znalazców ufundowały krotoszyńskie muzeum oraz urząd miejski.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed