Można wygrać i jednocześnie przegrać?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Można wygrać i jednocześnie...
Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie mówiono o niedawnym wyroku sądu w sprawie wynagrodzeń dla nauczycieli za godziny ponadwymiarowe. Jak zauważono, jest on wewnętrznie sprzeczny, ponieważ sąd przychylił się do roszczeń pracowników oświaty, a jednocześnie obciążył ich kosztami postępowania.
– Okazało się, że nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krotoszynie wygrali sprawę nadgodzin. Jak pan burmistrz zamierza rozliczać szkoły z nadgodzin? Czy będą się państwo wstrzymywać do ewentualnej skargi kasacyjnej? – pytał radny Bartosz Kosiarski.
Burmistrz Krotoszyna poprosił radcę prawnego o wyjaśnienie sprawy, bo – jak się okazuje – wyrok… jest błędnie sformułowany. – Sytuacja jest dosyć szczególna. Wyrok w sprawie Szkoły Podstawowej nr 7 w Krotoszynie brzmi następująco: punkt 1 – oddala apelację, punkt 2 – zasądza od powoda, czyli nauczycieli, koszty opłaty od apelacji na rzecz pozwanego, punkt 3 – nie obciąża nauczycieli kosztami postępowania apelacyjnego. Obie strony wyciągnęły wnioski, że wyrok jest wewnętrznie sprzeczny. Nauczyciele wygrali, ale jednocześnie muszą zapłacić koszty. Każda ze stron wniosła w różnym zakresie wniosek o sprostowanie tego wyroku. Oba zostały oddalone. Czekam więc z wielką niecierpliwością na pisemne uzasadnienie tego wyroku – wypowiedział się Paweł Woźny, radca prawny,
Franciszek Marszałek dodał, że nie będą podejmowane żadne decyzje, póki kwestia tego wyroku się nie wyjaśni. – Czekamy na pisemne uzasadnienie, więc nie mogę na ten moment powiedzieć, jakie podejmiemy kroki. Nie może być tak, że jednocześnie się wygra i przegra. Albo w jedną, albo drugą stronę – spuentował burmistrz.
Niedługo potem, bo 5 lutego, w sprawie tzw. godzin ponadwymiarowych Urząd Miejski w Krotoszynie wydał komunikat. – W nawiązaniu do Komunikatu z dnia 11 czerwca 2019 r. burmistrz Krotoszyna informuje, że w dniach 18 i 30 grudnia 2019 r. Sąd Apelacyjny Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi wydał 3 wyroki w sprawie tzw. godzin ponadwymiarowych. Sąd uwzględnił w całości apelacje Szkoły Podstawowej nr 1 w Krotoszynie, Szkoły Podstawowej nr 5 w Krotoszynie oraz Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie, zmienił wyroki Sądu Okręgowego w Kaliszu i oddalił pozwy. Obciążył też powodów – reprezentantów grupy nauczycieli kosztami postępowania – opłat sądowych apelacji. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Jordana w Krotoszynie Sąd Apelacyjny w Łodzi w dniu 30 grudnia 2019 r. wydał wyrok, w którym w punkcie 1 oddalił apelację szkoły, w punktach 2 i 3 obciążył powoda – reprezentanta grupy nauczycieli kosztami postępowania – opłatą sądową od apelacji i nie obciążył powoda – reprezentanta grupy – kosztami zastępstwa procesowego za dwie instancje. Dość ewidentna, wewnętrzna sprzeczność poszczególnych punktów wyroku była podstawą złożenia przez każdą ze stron wniosku o sprostowanie oczywistej omyłki. Sąd obydwa te wnioski oddalił. Jednak w otrzymanym uzasadnieniu ww. wyroku Sąd Apelacyjny jednoznacznie i kategorycznie stwierdził, że jego intencją było oddalenie powództwa, a nie apelacji. Tak więc i ta sprawa została rozstrzygnięta na korzyść szkoły – czytamy w komunikacie Ryszarda Czuszke, wiceburmistrza Krotoszyna.
MICHAŁ KOBUSZYŃSKI
Comments are closed