Modyfikacja założeń budżetu obywatelskiego
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Modyfikacja założeń budżetu obywatelskiego
Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie radni przyjęli uchwałę w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać projekt do budżetu obywatelskiego miasta i gminy.
Pierwsza edycja Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego za nami. Po przejściu kwalifikacji i głosowaniu mieszkańców gminy wybrano dziewięć projektów.
Przed tegoroczną procedurą postanowiono zmodyfikować wymagania, jakie powinny spełniać projekty. Szczegóły uchwały podczas sesji przedstawiła Mariola Koczorowska, naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. – Pierwsza edycja Krotoszyńskiego Budżetu Obywatelskiego pozwoliła na analizę jego przebiegu. Nasunęło nam to potrzebę wprowadzenia kilku zmian w projekcie uchwały. Zmienione powinny być zapisy umożliwiające mieszkańcom dostępność i pozwalające na uniknięcie wykluczenia cyfrowego. Zapisy te dotyczą w szczególności składania projektów do budżetu obywatelskiego. Projekty będzie można składać również w wersji papierowej, a nie – jak było dotychczas – tylko w wersji elektronicznej. To samo dotyczy głosowania, które odbędzie się nie tylko poprzez platformę konsultacyjną, ale również w wersji papierowej. Ponadto zmienione zostały zasady dotyczące upubliczniania informacji co do zgłoszonych wniosków i wyników głosowania. Oprócz tego podczas posiedzenia Komisji społecznej zniesiono autopoprawki, które dotyczą udziału procentowego poszczególnych projektów. Wcześniej mieliśmy zapis mówiący, że koszty zgłoszonego projektu nie mogą przekroczyć 10 procent i zmieniono to na 20 procent, czyli na chwilę obecną, jeśli budżet obywatelski obejmuje kwotę 150 tysięcy złotych, od najbliższej edycji każdy wniosek będzie mógł być składany do kwoty 30 tysięcy złotych. Zrealizowanych będzie więc nie dziesięć, lecz pięć wniosków – wyjaśniła M. Koczorowska.
Głos zabrał radny Bartosz Kosiarski. – Zmiana jest podyktowana tym, że ceny diametralnie wzrosły i rosną nadal. Za 15 tysięcy trudno będzie zrealizować jakikolwiek sensowny wniosek, dlatego padła taka propozycja. Myślę, że jest ona zasadna i może skutkować tym, że jeśli będzie mniej podmiotów, które będą mogły uzyskać takie dofinansowanie, to te osoby będą starały się dotrzeć do większej ilości ludzi. Zatem więcej osób będzie uczestniczyć w głosowaniu. Jeśli będzie coś nie tak, w przyszłym roku będziemy mogli wprowadzić kolejne zmiany – stwierdził radny.
Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.
(LENA)
Comments are closed