Moc atrakcji w zdunowskiej bibliotece!
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Kultura
- /
- Moc atrakcji w zdunowskiej...
„W bibliotece się rozwijam i czas umilam” to projekt Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Zduny, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.
Gimnastyka mózgu, zajęcia z fizjoterapii, warsztaty florystyczne czy spotkania ze specjalistami – to tylko kilka propozycji, jakie przygotowała biblioteka w Zdunach wraz z filiami w Baszkowie i Konarzewie. Od kwietnia 2023 roku raz w tygodniu odbywają się warsztaty fizjoterapii, na których osoby 60+ ćwiczą nad poprawą sylwetki ciała i koordynacji. Podczas zajęć z gimnastyki mózgu, które prowadziła psycholog, pani Joanna Rogowska-Sroka, seniorzy skupiali się na poprawie swoich umiejętności koncentracji oraz na pamięci.
W ramach projektu „W bibliotece się rozwijam i czas umilam” odbyły się również spotkania autorskie – w Zdunach gościem był podróżnik, Robert Maciąg, natomiast w Konarzewie i Baszkowie mieszkańcy spotkali się z autorką powieści obyczajowych oraz kryminałów – Magdaleną Majcher.
7 października Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny zaprosiła mieszkańców do uczestnictwa w Nocy Bibliotek. To już 9. edycja tej ogólnopolskiej akcji, a tegoroczne hasłem było stwierdzenie „Absurd nie czytać!”. Celem Nocy Bibliotek jest zachęcenie do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.
Zdunowska biblioteka zorganizowała wiele atrakcji. Dzieci od roku do 4 lat wzięły udział w warsztatach animacyjnych z Bajanką, czyli Moniką Skikiewicz. Autorka książek logopedycznych o Olo i Awie już na początku warsztatów wprowadziła uczestników spotkania – dzieci i dorosłych – w dobry nastrój. Bajanka przygotowała ćwiczenia słuchowe, zabawy z piłką oraz ze skakanką. Jednak serce dzieci skradł występ, w którym autorka pożyczała od nich kolory do swojej magicznej książki. Po tym spotkaniu odbyły się rozgrywki gier planszowych. Bogata oferta biblioteki zachęcała mieszkańców w każdym wieku do emocjonujących potyczek.
W ramach Nocy Bibliotek odbyło się również spotkanie autorskie z Barbarą Wysoczańską, autorką książek „Narzeczona nazisty” czy „Aktoreczka”. Pisarka opowiedziała o tym, jak powstała jej pierwsza książka i jak prawdziwe historie, postacie i miejsca stają się inspiracją dla jej twórczości. Zdradziła, w jaki sposób godzi pisanie z życiem rodzinnym. Mówiła o bohaterkach swoich powieści, uwikłanych w trudne relacje rodzinne, zawodowe i społeczne.
JOANNA LEPCZYŃSKA
Comments are closed