Mimo problemów inwestycje są realizowane
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Mimo problemów inwestycje są...
13 czerwca radni gminy Cieszków przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za 2021 oraz udzielili wotum zaufania wójtowi Ignacemu Miecznikowskiemu. Postanowiliśmy zapytać włodarza Cieszkowa o miniony rok oraz o prognozy sytuacji finansowej na najbliższe miesiące. Rozmowę przeprowadził Michał Kobuszyński.
Rok 2021 upłynął pod znakiem epidemii i związanych z nią obostrzeń, co mocno uderzyło w życie społeczne i gospodarcze. Do tego doszły podwyżki cen energii i niemal wszystkich produktów. Biorąc to wszystko pod uwagę, jaki wpływ taka sytuacja miała na kondycję finansową gminy?
– Sytuacja związana z pandemią budziła obawy wszystkich samorządów. Także drastyczny wzrost cen, szczególnie energii. Odczuli to niemal wszyscy, w tym samorządy. Na szczęście poradziliśmy sobie i zakończyliśmy rok dobrym wynikiem. Udało się też zrealizować sporo inwestycji. Stało się tak, ponieważ skorzystaliśmy z możliwości prolongat niektórych płatności oraz dofinansowań związanych z pandemią. Na szczęście nie wpłynęło również, wbrew przewidywaniom, zbyt wiele wniosków o ulgi i umorzenia ze strony naszych mieszkańców czy podmiotów gospodarczych. Udało się też pozyskać sporo środków zewnętrznych i zrealizować dochody własne na dobrym poziomie.
Mimo problemów w ubiegłym roku udało się zrealizować i rozpocząć w gminie kilka ważnych inwestycji. Które z nich, Pana zdaniem, były najbardziej oczekiwane przez mieszkańców i stanowiły największe wyzwanie dla samorządu?
– Niewątpliwie oczekiwane są zawsze inwestycje związane z budową dróg. Zrealizowaliśmy, wspólnie z powiatem, nową nakładkę na dwukilometrowym odcinku drogi od Zwierzyńca w kierunku Ujazdu oraz cząstkowy remont drogi Biadaszka-Góry. Wykonane zostały nowe drogi w Cieszkowie (ul. Porzeczkowa i Agrestowa) oraz droga w Dziadkowie. Wykonany został także nowy chodnik w cieszkowskim rynku. Oprócz tego pozyskaliśmy środki zewnętrzne na realizację prac na kolejnych drogach. Dużo radości sprawił naszym strażakom nowy wóz bojowy marki Volvo, na który pozyskano środki z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bardzo potrzebny był też nowy samochód dowożący dzieci niepełnosprawne do szkół, na który udało się pozyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Niewątpliwie oczekiwana była również termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Cieszkowie wraz z salą sportową. W ramach tej inwestycji poprawiono ocieplenie sali i szatni oraz zamontowano nowe pokrycie dachowe hali, a także ocieplono dach na budynku placówki i wykonano nowe pokrycie dachu. Koszt tego etapu termomodernizacji wyniósł 1,3 mln zł. Potrzebną była też inwestycja zrealizowana przez EKO-SIÓDEMKĘ, przy udziale gmin członkowskich, polegająca na budowie PSZOK-ów oraz kompostowni za ok. 5 mln zł. Środki pochodziły w większości z NFOŚ. Bardzo ważna jest inwestycja realizowana przez naszą gminę przy udziale środków PROW, polegająca na likwidacji starych i budowie nowych ujęć wody dla Cieszkowa.
Mamy już prawie połowę roku 2022. Czy na ten moment to półrocze można porównać do sytuacji sprzed roku pod względem możliwości inwestycyjnych gminy i problemów, z jakimi się borykacie?
– Problemy pozostały takie same jak rok wcześniej. Większość samorządów w naszym kraju obawia się zbyt niskiego poziomu dochodów, które można przeznaczyć na utrzymanie jednostek gminnych i bieżące funkcjonowanie gminy (utrzymanie dróg, wodociągów, zieleni itp.), szczególnie w sytuacji drastycznych podwyżek cen energii, towarów i usług. Duże obawy samorządów wiążą się też z zapowiadanym obniżeniem stawki podatku dochodowego, z którego część trafia do budżetów gmin. Może to spowodować dosyć poważne obniżenie dochodów. Jestem jednak przekonany, że poradzimy sobie, podobnie jak w poprzednich latach. Jeśli zaś chodzi o inwestycje, to sytuacja wygląda dużo lepiej. Udało nam się pozyskać już sporo środków zewnętrznych z różnych źródeł. Tak więc przewidujemy, że wydatki majątkowe w tym i następnym roku przekroczą kwotę 15 mln. Mamy już pozyskane pieniądze na remont dwunastu dróg gminnych. Liczymy też, że uda nam się zrealizować inwestycje drogowe wspólnie z powiatem. Właśnie rozpoczęła się duża inwestycja (za kwotę ok. 2,7 mln zł), polegająca na rozbudowie sieci wodno-kanalizacyjnej w Cieszkowie. Niebawem ruszy inwestycja związana z przebudową stadionu sportowego. Przygotowujemy się też do przetargu na termomodernizację szkoły (etap II) wraz z rozbudową małej sali sportowej. Planowana jest wymiana i budowa oświetlenia ulicznego w rejonie rynku w Cieszkowie oraz w Biadaszce .Zlecone zostało wykonanie dokumentacji związanej z budową oczyszczalni ścieków, aby uniezależnić się od sąsiedniej gminy, obniżyć koszty funkcjonowania kanalizacji i umożliwić oczyszczanie ścieków z innych miejscowości naszej gminy. Planowana jest rewitalizacja cieszkowskiego parku i urządzenie placu przy strażnicy OSP. Czekamy jeszcze na rozstrzygniecie kolejnych naborów, w których mamy nadzieję pozyskać środki na świetlice, termomodernizację przedszkola i kolejne drogi. Mamy więc co robić i koncentrujemy się teraz na tym, aby „przerobić” te duże, jak na naszą niewielka gminę, środki. Będzie to na pewno spore wyzwanie przy tak niewielkich zasobach kadrowych.
Comments are closed