Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Milicz stolicą bez barier

2024-07-12
  1. Strona Główna
  2. /
  3. SPORT MILICZ
  4. /
  5. Milicz stolicą bez barier
Milicz stolicą bez barier
Vidia film tekst

W dniach 6-7 lipca odbyły się konferencja prasowa oraz mecz pokazowy z udziałem krajowej reprezentacji Futbolu Bez Barier. W ramach podpisanego w Starej Rzeźni, Milicz stał się oficjalną stolicą Reprezentacji Polski FBB.

 

W trakcie konferencji jako pierwszy głos zabrał Witold Jakubas, prezes fundacji „Pomaluj mi Świat”. Przedstawił ciąg wydarzeń od 2018 r., a następnie przyznał, że obecny rok jest najważniejszym w kontekście podejmowanych działań. – Dla nas ten rok jest najważniejszy. Coraz więcej organizacji z nami współpracuje. Zaraz dojdzie do podpisania porozumienia w sprawie prowadzenia reprezentacji Polski w FBB. Bardzo ważne jest też to, że reprezentacja nie składa się tylko z dolnośląskich chłopaków, ale mamy tu przedstawicieli Radomiaka, Olsztyna czy Płocka. Wielkie gratulacje dla was i bardzo mi się podoba, w jakim kierunku to zmierza – stwierdził W. Jakubas.

O psychologicznych aspektach opowiedziała Alicja Szatkowska, prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. – To nauka wygrywania, przegrywania, radzenia sobie ze stresem. To wszystko to, co potrzebne w naszym życiu. Jest to też sposób na oderwanie od smartfonów. Poza tym piłka nożna ma to do siebie, że przyciąga wielu kibiców. Patrzę, jak idziecie do przodu i myślę, że za chwilę PZPN będzie wami bardziej zainteresowany – przyznała.

Osoby na sali wiedzą, że wywodzę się z tego środowiska, z pracy z osobami niepełnosprawnymi. Znam od podszewki organizacje takie jak FBB czy Klub Kibica Niepełnosprawnego. Wiem, że zmierza to wszystko w dobrym kierunku. Cieszę się, że jako burmistrz mogę w tym uczestniczyć. Gratuluję i do przodu, panowie – mówił burmistrz Wojciech Piskozub. – Męska część mojej rodziny to sami piłkarze. Począwszy od mojego męża, przez syna Marcina, do wnuka Franciszka. Te maluchy też już zaczynają grać w piłkę. Babcia nie gra, ale oglądam mecze i kibicuję. Wam też kibicuję, chłopaki, cieszę się, że jesteście i gracie, bo to jest fajne. Dziękuję trenerom i sponsorom, bez których to nie byłoby możliwe – oznajmiła starosta Dorota Folmer.

Za działania organizacji pozarządowych podziękowała Agnieszka Kalinowska, dyrektor dolnośląskiego oddziału PFRON. – Cała mrówcza robota to działania organizacji pozarządowych. Jestem dumna, że na Dolnym Śląsku mam takie organizacje, które pochylają się nad osobami z niepełnosprawnościami, widzą cel takiego działania i bardzo się angażują. Chcę też podziękować władzom samorządowym. Rzadko zdarza się, by te władze mówiły jednym głosem i tak jednomyślnie wspierały osoby z niepełnosprawnościami. Reprezentacji jest to niezmiernie potrzebne, by czuć się bezpiecznie i mieć miejsce, by się spotkać, zjednoczyć, nie przejmując się całym materialnym zapleczem – zakomunikowała.

Wasz ruch na początku był ruchem spontanicznym. Mi bardzo imponowało, że osoby z niepełnosprawnościami mogą brać się za grę w piłkę nożną. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej nie miał takich doświadczeń, bo generalnie zajmowaliśmy się piłką amatorską i profesjonalną na najwyższym poziomie. Natomiast to, co robicie od wielu lat, powoduje, że dziś nie jesteście anonimowi ani w DZPN, ani w PZPN. Na początku, gdy mówiłem o waszych działaniach, wielu ludzi patrzyło na mnie z niedowierzaniem, myśląc, co ten facet w ogóle wygaduje. Dzisiaj hasło FBB już nie jest anonimowe w środowisku dużej piłki – zaznaczył Janusz Cygan, członek zarządu DZPN.

Co jest największym wyróżnieniem? Reprezentacja Polski, gra z orzełkiem na piersi. Przy przychylności samorządu i instytucji na terenie gminy Milicz, będziemy mieli gdzie się spotykać i trenować, będziemy mieć swój dom. Nasze plany sięgają jeszcze dalej. Organizujemy europejski turniej, w którym wystąpią drużyny z siedmiu krajów plus Polska. Mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się tutaj, rozmawiając o mistrzostwach Europy, a może i świata – podsumował Maciej Foltyn, prezes ruchu społecznego FBB.

Na koniec konferencji podpisy pod porozumieniem ustanawiającym Milicz jako stolicę Futbolu Bez Barier złożyli D. Folmer, W. Piskozub, A. Szatkowska, M. Foltyn i W. Jakubas. Dzień później na boisku trawiastym przy kąpielisku Karłów odbył się mecz pokazowy pomiędzy reprezentacją FBB a drużyną złożoną m.in. z milickich samorządowców i przedstawicieli lokalnych klubów sportowych. Po zaciętej walce zwyciężyła milicka ekipa. Podsumowaniem zmagań bez barier stanowił pokaz lokalnego strongmana, Tadeusza Hryciuka.

 

(MS)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK