Milicz stolicą bez barier
- Strona Główna
- /
- SPORT MILICZ
- /
- Milicz stolicą bez barier
W dniach 6-7 lipca odbyły się konferencja prasowa oraz mecz pokazowy z udziałem krajowej reprezentacji Futbolu Bez Barier. W ramach podpisanego w Starej Rzeźni, Milicz stał się oficjalną stolicą Reprezentacji Polski FBB.
W trakcie konferencji jako pierwszy głos zabrał Witold Jakubas, prezes fundacji „Pomaluj mi Świat”. Przedstawił ciąg wydarzeń od 2018 r., a następnie przyznał, że obecny rok jest najważniejszym w kontekście podejmowanych działań. – Dla nas ten rok jest najważniejszy. Coraz więcej organizacji z nami współpracuje. Zaraz dojdzie do podpisania porozumienia w sprawie prowadzenia reprezentacji Polski w FBB. Bardzo ważne jest też to, że reprezentacja nie składa się tylko z dolnośląskich chłopaków, ale mamy tu przedstawicieli Radomiaka, Olsztyna czy Płocka. Wielkie gratulacje dla was i bardzo mi się podoba, w jakim kierunku to zmierza – stwierdził W. Jakubas.
O psychologicznych aspektach opowiedziała Alicja Szatkowska, prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. – To nauka wygrywania, przegrywania, radzenia sobie ze stresem. To wszystko to, co potrzebne w naszym życiu. Jest to też sposób na oderwanie od smartfonów. Poza tym piłka nożna ma to do siebie, że przyciąga wielu kibiców. Patrzę, jak idziecie do przodu i myślę, że za chwilę PZPN będzie wami bardziej zainteresowany – przyznała.
– Osoby na sali wiedzą, że wywodzę się z tego środowiska, z pracy z osobami niepełnosprawnymi. Znam od podszewki organizacje takie jak FBB czy Klub Kibica Niepełnosprawnego. Wiem, że zmierza to wszystko w dobrym kierunku. Cieszę się, że jako burmistrz mogę w tym uczestniczyć. Gratuluję i do przodu, panowie – mówił burmistrz Wojciech Piskozub. – Męska część mojej rodziny to sami piłkarze. Począwszy od mojego męża, przez syna Marcina, do wnuka Franciszka. Te maluchy też już zaczynają grać w piłkę. Babcia nie gra, ale oglądam mecze i kibicuję. Wam też kibicuję, chłopaki, cieszę się, że jesteście i gracie, bo to jest fajne. Dziękuję trenerom i sponsorom, bez których to nie byłoby możliwe – oznajmiła starosta Dorota Folmer.
Za działania organizacji pozarządowych podziękowała Agnieszka Kalinowska, dyrektor dolnośląskiego oddziału PFRON. – Cała mrówcza robota to działania organizacji pozarządowych. Jestem dumna, że na Dolnym Śląsku mam takie organizacje, które pochylają się nad osobami z niepełnosprawnościami, widzą cel takiego działania i bardzo się angażują. Chcę też podziękować władzom samorządowym. Rzadko zdarza się, by te władze mówiły jednym głosem i tak jednomyślnie wspierały osoby z niepełnosprawnościami. Reprezentacji jest to niezmiernie potrzebne, by czuć się bezpiecznie i mieć miejsce, by się spotkać, zjednoczyć, nie przejmując się całym materialnym zapleczem – zakomunikowała.
– Wasz ruch na początku był ruchem spontanicznym. Mi bardzo imponowało, że osoby z niepełnosprawnościami mogą brać się za grę w piłkę nożną. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej nie miał takich doświadczeń, bo generalnie zajmowaliśmy się piłką amatorską i profesjonalną na najwyższym poziomie. Natomiast to, co robicie od wielu lat, powoduje, że dziś nie jesteście anonimowi ani w DZPN, ani w PZPN. Na początku, gdy mówiłem o waszych działaniach, wielu ludzi patrzyło na mnie z niedowierzaniem, myśląc, co ten facet w ogóle wygaduje. Dzisiaj hasło FBB już nie jest anonimowe w środowisku dużej piłki – zaznaczył Janusz Cygan, członek zarządu DZPN.
– Co jest największym wyróżnieniem? Reprezentacja Polski, gra z orzełkiem na piersi. Przy przychylności samorządu i instytucji na terenie gminy Milicz, będziemy mieli gdzie się spotykać i trenować, będziemy mieć swój dom. Nasze plany sięgają jeszcze dalej. Organizujemy europejski turniej, w którym wystąpią drużyny z siedmiu krajów plus Polska. Mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się tutaj, rozmawiając o mistrzostwach Europy, a może i świata – podsumował Maciej Foltyn, prezes ruchu społecznego FBB.
Na koniec konferencji podpisy pod porozumieniem ustanawiającym Milicz jako stolicę Futbolu Bez Barier złożyli D. Folmer, W. Piskozub, A. Szatkowska, M. Foltyn i W. Jakubas. Dzień później na boisku trawiastym przy kąpielisku Karłów odbył się mecz pokazowy pomiędzy reprezentacją FBB a drużyną złożoną m.in. z milickich samorządowców i przedstawicieli lokalnych klubów sportowych. Po zaciętej walce zwyciężyła milicka ekipa. Podsumowaniem zmagań bez barier stanowił pokaz lokalnego strongmana, Tadeusza Hryciuka.
(MS)
Comments are closed