Masaż kobiet w ciąży
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Masaż kobiet w ciąży
Masaż kobiet w ciąży w naszym kraju jest zjawiskiem słabo rozpoznawalnym. Ciąża prowadzi do wielu zmian w organizmie kobiety, takich jak choćby rozciągnięcie mięśni brzucha – zmiana statyki ciała, pogłębienie lordozy lędźwiowej, przodopochylenie miednicy, przesunięcie środka ciężkości o 2 cm do przodu, a co za tym idzie – do wzmożonego napięcia krótkich mięśni kręgosłupa w odc. lędźwiowo- krzyżowym i często objawów bólowych w tym odcinku.
Przyjmuje się, że blisko połowa (49%) kobiet w okresie ciąży doświadcza bólu właśnie z tej okolicy. Na przeciążenia narażone są również okolice barków, karku i grzbietu, a także kończyny dolne. Zmiany zachodzą też w układzie hormonalnym, rodnym, naczyniowo-sercowym, oddechowym, moczowym, pokarmowym, kostno-stawowym. Zwiększoną przemianę materii cechuje przyrost masy ciała (ok. 20%), większe zapotrzebowanie energetyczne. Przyswaja się więcej wody i zatrzymuje sód, potas i wapno.
Masaż ma wielokierunkowy wpływ na organizm, w szczególności na układ nerwowo-mięśniowy. Stymuluje układ krążenia, dzięki czemu poprawia trofikę (odżywienie) wielu tkanek. Poprawia oddychanie skórne i czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych, tkanka mięśniowa jest lepiej dotleniona, oczyszczona z toksyn i odżywiona. Po wykonaniu masażu więzadła i stawy mają większą zdolność do pracy, wytrzymałość i zakres ruchomości. Masaż ma wpływ na likwidację obrzęków, poprawę procesu trawienia, a delikatne techniki wpływają kojąco na układ nerwowy.
Przeprowadzone badania wykazały, iż masaż ma pozytywny wpływ na psychikę (już po 5 minutach masażu kończyny górnej zmniejsza się poziom stresu i niepokoju) i układ mięśniowy (efekt przeciwbólowy i rozluźniający). Jeden z autorów (Field, 1997 r.) w swoich badaniach opisuje, iż kobiety, którym aplikowano masaż, odczuwały mniejszy ból, miały krótszą akcję porodową i pobyt w szpitalu, a także mniej depresji poporodowych. Poprzez uelastycznienie skóry zapobiegamy powstawaniu rozstępów. Kobieta masowana osiąga wewnętrzny spokój i równowagę emocjonalną, która ma pozytywny wpływ na nienarodzone dziecko. Ciężarna ma większą zdolność rozluźnienia się i zrelaksowania, umiejętność ta przydaje się w czasie ciąży i podczas porodu. Masaż ma pozytywny wpływ na dolegliwości przyszłej mamy, a także pozwala roztoczyć opiekę nad nienarodzonym dzieckiem, przyzwyczajając je do fenomenu, jakim jest dotyk.
Przeciwskazania do masażu: pierwsze dwa miesiące ciąży, cukrzyca (przeciwwskazanie względne), choroby układu sercowo-naczyniowego, niedokrwistość (przeciwwskazanie względne), skaza krwotoczna, kłębuszkowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek, ostra niewydolność, kolka nerkowa (oraz 4 tygodnie po), wady wrodzone (przeciwwskazanie względne) nerek, gestozy, stan przedrzucawkowy i rzucawka, dysfunkcja narządów moczowo-płciowych, wcześniejsze poronienia, aborcje, rozwarcie szyjki macicy, zaburzenia rozwoju płodu (przeciwwskazanie względne), krwawienia lub plamienia w II lub III trymestrze, łożysko przodujące, niedawne urazy i operacje, stany zapalne, schorzenia dermatologiczne, stosowanie przez matkę używek, np. alkoholu, narkotyków.
Ciąża sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do masażu/terapii. Masaż pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także daje kobiecie chwilę relaksu, wycisza układ nerwowy.
(RCX)
Comments are closed