Majowe luzowanie obostrzeń
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Majowe luzowanie obostrzeń
Dziś rząd zdecydował o luzowaniu restrykcji związanych z panującą epidemią. O majowych zmianach w obostrzeniach na konferencji prasowej poinformowali premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Od tego, jaka będzie dynamika epidemiczna, uzależniamy harmonogram działań. Ostatnie dni pokazały, że idziemy w lepszym kierunku i trzecia fala z wysokim prawdopodobieństwem się przełamała – oznajmił szef rządu. – Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, w związku z tym musimy zachować elastyczność reagowania. Chcemy, żeby nasza gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności – zaznaczył.
W harmonogramie łagodzenia obostrzeń nie zdecydowano się na regionalizację. – Relacja zróżnicowania województw nie jest duża. Grupy łagodzenia zasad będą pojawiały się w odstępie dwutygodniowym. To tempo jest potrzebne, żeby obserwować efekty – objaśnił Adam Niedzielski.
– Dane z ostatnich dni pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Odpowiedzialne zachowanie, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 dają rezultaty. W ostatnim czasie obserwujemy spadek dziennej liczby zachorowań. Jeśli ta tendencja będzie się utrzymywała, w maju restrykcje będą stopniowo łagodzone. Nie oznacza to jednak, że pokonaliśmy koronawirusa. Walka trwa. Dlatego pomimo znoszenia obostrzeń, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa! – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.
Trzeba jednak pamiętać, iż zapowiedziany dziś harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Jakie zatem zmiany wprowadził rząd?
Od 1 maja działalność wznowią salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jeśli chodzi o kwestie związane z aktywnością fizyczną, to w obiektach na świeżym powietrzu będzie można uprawiać sport, ale przy zachowaniu limitu do 50 osób. Z kolei w krytych obiektach, jak choćby na basenach, możliwe będą zajęcia dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu.
4 maja otwarte zostaną muzea i galerie sztuki, a także sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe. Muszą jednak funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym (czyli np. 1 osoba na 15 m2). W kościołach i innych obiektach kultu religijnego także obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 m2. Rząd rekomenduje jednocześnie odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.
Do szkół podstawowych na naukę tradycyjną wrócą uczniowie klas I-III. Obowiązkowe będzie wietrzenie sal w trakcie przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.
Od 8 maja działalność wznowią hotele, ale mogę udostępniać gościom maksymalnie 50 procent miejsc. Zamknięte jednak pozostaną w nich restauracje oraz strefy welness&spa.
15 maja ma być zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, ale tylko w przypadku, jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tysięcy osób spadnie poniżej 15. Nadal jednak obowiązywać będzie zakrywanie ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych.Od tego dnia lokale gastronomiczne będą mogły świadczyć usługi na świeżym powietrzu, czyli otwarte zostaną ogródki restauracyjne, tyle że musi być w nich zachowany ścisły reżim sanitarny, m.in. bezpieczny dystans między stolikami czy limit osób na stolik. Ponadto kina i teatry będą mogły być otwarte na powietrzu, przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu widowni.
Możliwe będzie również organizowanie imprez okolicznościowych (np. wesela, komunie) na zewnątrz, ale do 25 uczestników, z zachowanym bezpiecznym dystansem między stolikami oraz limitem osób na stolik. W klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz I-IV szkół ponadpodstawowych wprowadzone zostanie nauczanie hybrydowe. Placówki te będą zobowiązane do wietrzenia sal podczas przerw i dezynfekcji w weekendy. Zawody sportowe na powietrzu będzie mogło obserwować maksymalnie 25 procent publiczności.
Kolejne zmiany mają wejść w życie 29 maja. Przy maksymalnie 50-procentowym obłożeniu, z zachowaniem dystansu między stolikami i limitem osób na stolik możliwa będzie wewnętrzna działalność gastronomiczna. Wewnątrz lokali będzie można organizować imprezy okolicznościowe do 50 uczestników i w takim samym reżimie sanitarnym. To samo dotyczy kin i teatrów, gdzie będzie można zająć połowę miejsc na widowni. Taki sam limit będzie obowiązywał na imprezach sportowych. Kryte obiekty sportowe będą już dostępne dla wszystkich. Swoją działalność będą mogły wznowić siłownie, kluby fitness i solaria. Będą w nich obowiązywać limit 1 osoby na 15 m2 i ścisły reżim sanitarny. We wszystkich szkołach wreszcie możliwa będzie nauka stacjonarna.
ANDRZEJ KAMIŃSKI
GRAFIKI: KPRM
Comments are closed