Los zwierząt nie jest im obojętny!
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Los zwierząt nie jest...
W sali kameralnej Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie sympatyków Schroniska dla Zwierząt w Krotoszynie oraz osób, którym leży na sercu los psów i kotów. Organizatorem było Stowarzyszenie Samorządowa Inicjatywa Obywatelska.
Moderatorem spotkania był Krzysztof Manista. Uczestnicy wysłuchali informacji na temat działalności krotoszyńskiego schroniska. Magdalena Kowal, prezes oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Krotoszynie, opowiedziała o wymogach ustawowych w kwestii schronisk, o działaniach tej organizacji, a także o pozyskiwanych darowiznach. Przede wszystkim jednak przedstawiła stan obiektu i ogrom jego potrzeb.
Radna Natalia Robakowska poinformowała o lokalnych programach, realizowanych przez Związek Międzygminny EKO SIÓDEMKA, do którego należy m.in. gmina Krotoszyn. Przywołała też dobre praktyki, jakie wdrażane są w innych samorządach.
W trakcie dyskusji rozmówcy doszli do kilku ważnych wniosków. Przede wszystkim stwierdzili, iż polityka w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi powinna obejmować wspólne działanie samorządu, organizacji pozarządowych i wolontariuszy, tworząc stabilny fundament umożliwiający uzgodnienie zasadniczych kierunków.
Działania edukacyjno-informacyjne wśród lokalnej społeczności muszą mieć charakter prewencyjny w zakresie zapobiegania złemu traktowaniu zwierząt przez człowieka oraz bezdomności zwierząt domowych. Jest to istotny cel, ponieważ najbardziej pożądane jest, aby mieszkańcy znali potrzeby i prawa zwierząt, a decyzje o ich posiadaniu podejmowali z pełną świadomością ich konsekwencji, co ograniczy przypadki porzucania zwierząt domowych przez mieszkańców oraz zwiększy liczbę kastracji zwierząt niehodowlanych.
Działania powinny być cykliczne, przy pełnym udziale zainteresowanych podmiotów, w ramach spotkań w placówkach oświatowych, zebrań mieszkańców, wydarzeń itp. Należy prowadzić regularne kampanie medialne o dobrostanie zwierząt.
Ponadto trzeba podejmować działania prewencyjne, zapobiegające bezdomności zwierząt domowych, w tym działania na rzecz zmniejszenia populacji bezdomnych psów, kotów i kotów wolno żyjących. Wszak należy dążyć do tego, by liczba bezdomnych zwierząt, trafiających do schroniska, stale malała, ponieważ nie jest to miejsce optymalne dla ich zdrowia i dobrostanu.
Do realizacji tego celu przyczyni się objęcie jak największej liczby psów i kotów właścicielskich, a także kotów wolnożyjących programem kastracji, aby zapobiec ich niekontrolowanemu rozmnażaniu. Uzupełnieniem tegoż będą regularnie prowadzone kampanie medialne, promujące implantację mikroczipem zwierząt właścicielskich, adopcję oraz odpowiedzialny i świadomy zakup czworonogów przez przyszłych właścicieli, jak również zachęcanie do kastracji zwierząt niehodowlanych.
Nader istotna jest wysoka jakość usług świadczonych na rzecz bezdomnych psów i kotów. Należy więc dążyć do budowy nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt, dostosowanego do obowiązujących warunków weterynaryjnych, zapewniającego miejsce dla zgłaszanych zwierząt domowych, co do których nie można ustalić właściciela.
W ocenie uczestników spotkania nowe schronisko powinno być zlokalizowane na terenie gminy Krotoszyn – największej jednostki samorządowej na obszarze funkcjonowania EKO SIÓDEMKI. Pozwoli to w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał wolontariuszy i darczyńców, utrwalić nawiązane relacje, stworzyć nowe miejsca pracy w gminie.
Przygotowana przez krotoszyński oddział TOZ koncepcja nowego schroniska powinna stanowić podstawę dalszej dokumentacji projektowej. Nowy obiekt winien być nie tylko schroniskiem dla psów i kotów, ale także pełnić funkcję centrum edukacji i wolontariatu, być miejscem aktywności społecznej i spotkań ludzi, którzy chcą poznać świat zwierząt domowych.
Wysoka jakość usług wiąże się również ze zwiększeniem kadry schroniska, która powinna zapewnić, zgodnie z obowiązującymi przepisami, całodobową opiekę dla zwierząt. Przed związkiem jawi się więc perspektywa zabezpieczenia oraz pozyskiwania odpowiednich środków finansowych na realizację tego przedsięwzięcia inwestycyjnego.
Zwrócono uwagę także na konieczność efektywnej współpracy międzysektorowej na rzecz opieki nad zwierzętami na obszarze działania EKO SIÓDEMKI, gdzie funkcjonuje sieć instytucji świadczących usługi na rzecz zwierząt zarówno bezdomnych, właścicielskich, jak i wolnożyjących. Podmioty te odznaczają się dużą skutecznością i zaangażowaniem w działaniu, lecz często funkcjonują bez wsparcia lokalnych władz. Koordynacja tych działań zwiększy skuteczność realizacji polityki na rzecz ochrony zwierząt. Ważne jest wdrożenie rozwiązań pozwalających na zwiększenie potencjału wolontariuszy i społecznych opiekunów kotów wolnożyjących.
OPRAC. (RED)
Comments are closed