Las pełną gąbką
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Las pełną gąbką
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Jesteśmy świadkami zmian klimatycznych w skali globalnej. Lasy odgrywają znaczną rolę w ograniczaniu efektów ocieplenia zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. W naszym klimacie najbardziej odczuwalny staje się niedobór wody, który coraz częściej daje się we znaki również naszym drzewostanom. Mimo że sumarycznie opadów jest coraz więcej, są to głównie oberwania chmury, rozdzielone długimi okresami suszy, a to nie sprzyja magazynowaniu zapasów wody w glebie.
Na kondycję polskich lasów w dużej mierze ma wpływ poziom wody gruntowej, która powinna być zasilana wodą opadową. Burze i opady w ostatnich latach są jednak zbyt intensywne. Woda spływa i nie zasila gruntu długofalowo. Dlatego tak ważne jest magazynowanie wody i spowalnianie jej odpływu z lasu.
Wielkopolska bardzo silnie odczuwa pogłębiające się problemy wodne. Powszechnie mówi się, że nasz region stepowieje. Aby przeciwdziałać tym procesom, Nadleśnictwo Krotoszyn już od wielu lat włącza się w kolejne programy małej retencji i buduje różne urządzenia zapobiegające odpływowi wody opadowej. Najczęściej są to zastawki na rowach melioracyjnych i różnego rodzaju zbiorniki wodne. W tym roku zakończyliśmy prace związane z poprawą warunków wodnych w leśnictwach Starylas, Jelonek i Bażantarnia. Zbudowaliśmy 16 zastawek i dwa zbiorniki wodne. W samych stawach będziemy mogli zmagazynować prawie 8 tysięcy metrów sześciennych wody, a dodatkowo każda z zastawek będzie zatrzymywała odpływ powierzchniowy, dzięki czemu więcej wody zostanie w lesie.
Jednak nie spoczywamy na laurach i wraz z 15 innymi nadleśnictwami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu rozpoczynamy kolejny projekt pod nazwą „Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przez zwiększanie retencyjności wodnej oraz spowalnianie odpływu wód”. Dzięki współpracy i dofinansowaniu z Funduszy Norweskich i EOG za kwotę ponad 3 milionów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu wybudujemy 72 progi i 34 zastawki oraz wyremontujemy 5 zastawek i 16 przepustów. Łącznie to 127 działań w czasie trzech lat. Z tego na terenie naszego nadleśnictwa powstaną 4 progi piętrzące oraz jedna nowa zastawka. Dodatkowo odnowimy 4 już istniejące zastawki i wykonamy niezbędne prace ziemne.
– W kampanię jest zaangażowanych 16 nadleśnictw. Dzięki temu na prawie 450 hektarach lasów poprawi się sytuacja hydrologiczna. Jest to ważne, bo od wielu lat mówimy o tym, że Wielkopolska cierpi na suszę i stepowieje. Działaniami wspierającymi prace inżynierskie będzie edukacja. Chcemy przypomnieć mieszkańcom Wielkopolski, w tym uczniom szkół podstawowych i średnich, dlaczego i jak wszyscy powinniśmy mądrze korzystać z wody – mówi dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
Ponieważ las, działając jak gąbka, potrafi pochłaniać i zatrzymywać ogromne ilości wody, poznańscy leśnicy rozpoczęli kampanię pod hasłem „Las pełną gąbką”. W jej trakcie będą przedstawiane nasze działania nakierowane na zwiększanie retencji. Warto zatem śledzić media społecznościowe RDLP w Poznaniu, w których pojawia się wiele informacji o bieżącej pracy leśników, w tym tych związanych z wodą.
PRZEMYSŁAW ŚWIERBLEWSKI
OGŁOSZENIE
Nadleśniczy Nadleśnictwa Krotoszyn informuje o ogólnopolskiej akcji nabywania lasów oraz gruntów do zalesień.
Wszystkich zainteresowanych sprzedażą lasów i gruntów przeznaczonych do zalesiania zapraszamy do składania ofert oraz kontaktu z Nadleśnictwem Krotoszyn – ul. Wiewiórowskiego 70, 63-700 Krotoszyn, tel. 72 725 32 68.
Kupując nowe grunty, Lasy Państwowe realizują założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości. Rodzaj gruntów i warunki ich zakupu określa ustawa o lasach. Art. 37 wymienia, że Lasy Państwowe mogą nabyć „lasy, grunty przeznaczone do zalesiania lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”.
Szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej. Zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.
WIESŁAW BULIŃSKI
Nadleśniczy Nadleśnictwa Krotoszyn
Comments are closed