Las – Knieja – Dziczyzna
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Las – Knieja –...
7 października na terenie Technikum Leśnego im. Władysława Jedlińskiego w Miliczu odbyło się Święto Lasów Milickich pod hasłem „Las. Knieja. Dziczyzna”. Imprezę zorganizowało Nadleśnictwo Milicz, we współpracy z gospodarzami wydarzenia oraz lokalnymi kołami łowieckimi. Honorowy patronat objął dyrektor regionalny Lasów Państwowych we Wrocławiu.
Mszę świętą w intencji św. Huberta – patrona myśliwych i leśników – odprawił biskup Jacek Kiciński. Potem uroczystego otwarcia imprezy dokonali Tadeusz Łozowski – dyrektor regionalny Lasów Państwowych we Wrocławiu, Marcin Całów – nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz, Justyna Żarczyńska – dyrektor Technikum Leśnego w Miliczu. – Bardzo się cieszę, że mogłem objąć patronatem honorowym tę piękną i wpisaną w tradycję miasta imprezę. Jesteśmy tutaj, aby świętować i cieszyć się darami od Pana Boga. Gratuluję również myśliwym, którzy obchodzą 100-lecie swojego istnienia. Gdyby nie oni, to gospodarowanie populacją leśną byłoby trudne. Wbrew temu, co się niesprawiedliwie mówi, my – leśnicy jesteśmy dumni z takiego partnera – mówił Tadeusz Łozowski.
Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji Na scenie zaprezentowali się sygnaliści i było można podziwiać pokaz wabienia podczas polowania. Tradycje ceremoniału łowieckiego sięgają bardzo daleko w przeszłość i są różne, w zależności od zasad przyjętych przez dane koło. Sygnały, które do dzisiaj rozbrzmiewają w polskiej kniei, służą np. do pobudki, powitania, zbiórki myśliwych, rozpoczęcia i zakończenia polowania. Sygnaliści używają do tego specjalnych rogów myśliwskich.
Wydarzenie „Las. Knieja. Dziczyzna” stało się integralną częścią Dni Karpia, skupiając się na edukacji i promowaniu różnych aspektów, związanych z lasami i przyrodą. Impreza była okazją do bliższego poznania lasów milickich oraz bogactwa przyrody, a także do degustacji zdrowej i wysokiej jakości żywności, pochodzącej z polskich lasów.
Swoje stoiska miały Nadleśnictwo Milicz i inne nadleśnictwa z Dolnego Śląska oraz Wielkopolski, a także lokalne koła łowieckie, które prezentowały tradycje myślistwa oraz różnorodność dziczyzny dostępnej w regionie.
W auli Technikum Leśnego przygotowano wystawę łowiecką oraz zabawy dla dzieci. Na stanowiskach kół łowieckich można było spróbować wyjątkowych leśnych specjałów, takich jak pasztet z zająca czy kiełbasa z dzika, co przyciągnęło wielu smakoszy.
(FENIX)
Comments are closed