Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Kształt cyklostrady ustalony

2021-12-06
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności Milicz
  4. /
  5. Kształt cyklostrady ustalony
Kształt cyklostrady ustalony
IMPRESJA KROTOSZYN

Koncepcja sieci głównych tras rowerowych w regionie to duży projekt dla całego województwa dolnośląskiego. Odcinki o łącznej długości ponad 2000 km połączą wiele miejsc Dolnego Śląska. Dzięki zaangażowaniu władz i organizacji udało się wynegocjować, aby część trasy przebiegała również przez gminy Cieszków, Krośnice i Milicz.

 

Porozumienie dotyczące współpracy przy tworzeniu Cyklostrady Dolnośląskiej zostało podpisane 2 grudnia. – Wraz z dolnośląskimi samorządowcami z powiatu milickiego – burmistrzem Milicza, wójtem Krośnic, wójtem Cieszkowa – oraz z przedstawicielami powiatu oleśnickiego – wicestarostą, burmistrzami Strzelina, Sycowa oraz Twardogóry – podpisaliśmy deklarację współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego i samorządów lokalnych przy tworzeniu Cyklostrady Dolnośląskiej. Cyklostrada Dolnośląska jest projektem, który zakłada budowę długodystansowych dróg rowerowych na terenie Dolnego Śląska, wynoszącym ponad 2000 km. Jest to bardzo ważny projekt dla wszystkich mieszkańców powiatu milickiego. Wpłynie na zwiększenie dostępności transportowej regionu, zintegruje lokalne drogi rowerowe i powiąże je z dolnośląską siecią kolejową – poinformował starosta Sławomir Strzelecki.

Rozbudowa dróg rowerowych to przedsięwzięcie sprzyjające – po pierwsze – rozwojowi turystyki, a po drugie – przekształcające powiaty i gminy w miejsca bardziej przyjazne środowisku. Za szkielet główny odpowiada samorząd województwa dolnośląskiego. Nieodzownym elementem realizacji inwestycji jest jednak współpraca z lokalnymi samorządami, aby te zainicjowały budowę dróg uzupełniających. W ten sposób wspólne działanie ma doprowadzić do powstania tras, które chętnie przemierzą nie tylko turyści lubujący się w długich dystansach, ale również mieszkańcy gmin, by z myślą o zdrowiu i środowisku przedłożyć zeroemisyjną jazdę rowerem nad spaliny samochodowe.

Wielomilionowy projekt zakłada też połączenie ze ścieżkami po stronie czeskiej i niemieckiej. Ukończenie prac planuje się na rok 2030. Jako dodatkowy atut powstania sieci dróg rowerowych wymienia się rozwój lokalnej przedsiębiorczości, w tym miejsc wypoczynku i gastronomii. Nic więc dziwnego, iż wiele gmin stara się, aby ścieżki wiodły przez ich obszar.

Trasa Via Regia, prowadząca przez gminę Milicz, obejmie m.in. miejscowości Gruszeczka, Pracze, Kaszowo, Stawno, Grabownica, Bracław, Potasznia, Joachimówka, Wróbliniec, Bartniki. Po przeprowadzonych konsultacjach udało się ustalić nowy przebieg Trasy Złotej. Wpływ na to mieli m.in. organizacja Dolnośląska Kraina Rowerowa oraz wójt Cieszkowa, Ignacy Miecznikowski. Dzięki ich działaniom część Cyklostrady Dolnośląskiej będzie prowadzić przez miejscowości Ujazd, Zwierzyniec, Wężowice, Trzebicko oraz Góry. Cieszkowianie wkrótce będą mieli zatem możliwość bezpiecznego dojazdu rowerem nawet do granicy z Czechami – w miejscowości Boboszów.

OPRAC. (MS / FENIX)

FOT. Sławomir Strzelecki – starosta milicki

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA