Krwiodawcy spisali się na medal!
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Zdrowie
- /
- Krwiodawcy spisali się na...
W niedzielę w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się akcja poboru krwi. Krwiodawcy jak zwykle nie zawiedli. Łącznie udało się zebrać 27,7 l krwi, co jest wynikiem o 0,7 l lepszym niż w ubiegłym roku.
Krew jest najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Krew jest niezbędna w wielu stanach zagrożenia życia, takich jak masywne krwotoki, urazy czy wypadki, jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym także nowotworom. Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym, nawet najmniejszym ryzykiem.
Krew lub jej składniki mogą oddać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Stan zdrowia krwiodawcy musi odpowiadać ustalonym wymaganiom zdrowotnym. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Przy każdym oddaniu krwi u krwiodawcy wykonuje się rutynowo następujące badania – poziom hemoglobiny, test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV, grupę krwi układu ABO, grupę krwi układu Rh (a przy kolejnych donacjach również inne układy grupowe), przeciwciała.
Akcja poboru krwi w krotoszyńskim muzeum stałą się już tradycją. W ubiegłym roku udało się zebrać 27 l krwi. W tym roku frekwencja również dopisywała. Podzielić się drogocennym lekiem postanowiło 77 osób. Ostatecznie, po weryfikacji przez lekarza wszystkich chętnych, krew oddało 66 krwiodawców. Uczestnicy akcji brali udział w losowaniu nagród. Na koniec odbyło się losowanie nagrody głównej, a był nią rower. Tym razem zebrano łącznie 27,7 l kwi.
Pamiętajmy, że krew jest cały czas potrzebna. Zapotrzebowanie na ten bezcenny lek wzrasta jednak w okresie wakacyjnym poprzez zwiększoną ilość wypadków. Potrzebne są wszystkie grupy krwi. Oddanie krwi zajmuje tak naprawdę jedynie kilka minut, a może uratować komuś życie, dlatego dzielmy się tym cennym darem.
(LENA)
Comments are closed