Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Koronacja Obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

2023-09-13
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Koronacja Obrazu Matki Bożej...
Koronacja Obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych
BANASZAK

Sobota, 9 września, była wyjątkowym dniem w historii Smolic. W miejscowym sanktuarium odbyła się bowiem koronacja Obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Wydarzenie to przyciągnęło tłumy okolicznych parafian i setki pielgrzymów z różnych zakątków Polski.

 

Uroczystościom przewodniczył legat papieski kardynał Dominik Duka, którego powitał arcybiskup Stanisław Gądecki. W trakcie przemówienia arcybiskup podkreślił wagę problemów choroby, cierpienia i śmierci w życiu człowieka. Wspomniał o osobach, które doświadczają bólu i cierpienia w szpitalach, klinikach, ośrodkach dla niepełnosprawnych, domach starców, hospicjach, a także we własnych mieszkaniach. Przypomniał również o cierpieniu psychicznym, duchowym i moralnym, którego wielu ludzi doświadcza. Podczas tej doniosłej chwili wspomniano o tych, którzy cierpią w milczeniu, niezauważeni przez innych.

W trakcie uroczystości odczytano przesłanie papieża Franciszka, który pobłogosławił korony ozdabiające wizerunek Matki Bożej w maju tego roku. – Będziesz gorąco zachęcał wszystkich zgromadzonych, aby synowskim sercem ustawicznie czcili Najświętszą Maryję Pannę i ponadto wszystkie troski życia najpobożniej powierzali Jej orędownictwu, ponieważ Ona bezpiecznie i troskliwie prowadzi wszystkie swoje dzieci do Syna Bożego, który jest drogą, prawdą i życiem – napisał Ojciec Święty.

Korony zostały wniesione przez osoby chore i cierpiące, w tym dzieci, które doświadczyły lub ciągle doświadczają uzdrowienia z poważnych chorób. Kardynał Duka dokonał uroczystego nałożenia korony na wizerunek Matki Bożej, a arcybiskup Gądecki na Dzieciątko Jezus.

Uroczysta Msza święta była koncelebrowana przez wielu przedstawicieli duchowieństwa. Wzięli w niej udział m.in. bp Damian Bryl, bp Szymon Stułkowski, bp Radosław Orchowicz, bp Henryk Wejman, bp Grzegorz Balcerek, bp Jan Glapiak, bp Zdzisław Fortuniak oraz bp Romuald Kujawski.

Pochodzenie obrazu Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych nie jest do końca znane. Przypuszczalnie jest jedną z pierwszych kopii wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Powtórzony został układ obu postaci i ślady dwóch cięć na twarzy Maryi. Matka Boża trzyma na lewym ramieniu Jezusa, a prawą rękę przyciska do piersi. Dzieciątko prawą rękę ma uniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma książkę. Głowy obojga postaci przedstawione na tle aureoli – u Matki Bożej diadem, u Dzieciątka korona królewska. Rąbek płaszcza Matki Bożej jest ozdobiony ornamentem imitującym biżuterię, a suknia Dzieciątka ma wzór gałązek kwiatowych. Na szyjach obu postaci zawieszone są kolie z krzyżami. U góry obrazu znajduje się lambrekin, a w narożach firanki z ornamentem przeplatających się wici. Koloryt obrazu jest ciepły, z przewagą brązu, tło beżowo – złociste.

Kopia miała powstać tuż po sprowadzeniu oryginalnej ikony na Jasną Górę pod koniec XIV wieku. Do Smolic miała trafić za sprawą benedyktynów lubińskich, którzy erygowali kościół. Już pod koniec XIV wieku umieścili obraz w ołtarzu głównym, ale nie ma na to żadnego materialnego dowodu. Pierwszym dokumentem mówiącym o cudownym obrazie Matki Bożej w Smolicach jest akt wizytacji kanonicznej tutejszej parafii z dnia 18 października 1661 roku, dokonanej przez biskupa poznańskiego Wojciecha Tolibowskiego. W dokumentach kościelnych z XVII i XVIII wieku znajdują się wzmianki o licznych wotach, które wierni czciciele Maryi składali w podziękowaniu za odebrane łaski. Inwentarz z 1661 roku wymienia kolię srebrną z agnuskiem, srebrne tablice i łańcuszek złocisty ze srebrnym krzyżykiem. Spis z roku 1699 wymienia 47 wotów, a wśród kosztowności wymienionych w spisie z 1671 roku wymienia się srebrne korony z kamieniami czeskimi oraz srebrne tablice ufundowane przez Rogalińskich, ówczesnych właścicieli Smolic. w 1706 roku wśród wotów wymienia się sznur pereł, a w roku 1810 są srebrne sukienki. Większość tych kosztowności zginęła w zawieruchach wojennych XVIII wieku, szczególnie podczas wojny północnej na skutek grabieży Szwedów oraz podczas konfederacji barskiej na skutek penetracji wojsk rosyjskich w kraju.

Wspomniano, że obraz posiadał sukienkę i korony ze srebra. Nie ma jednak żadnych dokumentów na okoliczność koronacji obrazu, nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle obraz był koronowany. W uroczystość Narodzenia Matki Bożej, dnia 8 września 1746 roku, powstało Bractwo Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia, erygowane bullą papieża Benedykta XIV z dnia 11 kwietnia tegoż roku. Inicjatorem utworzenia bractwa był miejscowy proboszcz, ks. Ludwik Wojciech Rogowicz, gorliwy czciciel Matki Bożej. Oprócz pojedynczych osób do bractwa przystąpiły zbiorowo m.in. Kobylin, Jutrosin, Dubin i Wyganów.

Po wybudowaniu nowego kościoła w Smolicach w latach 1907-1909 cały ołtarz główny starego wraz z obrazem Matki Bożej został przeniesiony do nowej świątyni, ale już nie jako ołtarz główny, lecz umieszczony w nawie poprzecznej kościoła. Podczas II wojny światowej kościół został przez Niemców zamknięty. Po wyzwoleniu okazało się, że obraz ograbiono ze srebrnych kosztowności, w tym z koron i z sukni. Po odnowieniu wnętrza całego kościoła, w 1975 r., obraz został przeniesiony z bocznego ołtarza i umieszczony w ołtarzu głównym, gdzie obecnie przebywa.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK