Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Komu zależy na pogrążeniu tego sektora?

2018-01-05
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Komu zależy na pogrążeniu...
Komu zależy na pogrążeniu tego sektora?
PANCOM

W połowie grudnia w starostwie doszło do spotkania przedstawicieli Powiatowej Izby Rolniczej i organizacji związków branżowych. Rolnicy wyrażają sprzeciw wobec nowelizacji poselskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt.

 

W spotkaniu uczestniczyli Tadeusz Karbowiak (wiceprezes Miejsko-Gminnego Związku Kółek Rolniczych w Krotoszynie), Tadeusz Dymarski (prezes rejonowego Związku Hodowców Bydła w Krotoszynie), Hieronim Marszałek (prezes Grupy Producentów Żywca Wołowego ,,Farmer”), Roman Poczta (przedstawiciel kółek rolniczych w Rozdrażewie) oraz Maria Nowak, Bartosz Poczta, Marian Dymarski, Andrzej Stachowiak i Grzegorz Okupnik ze struktur krotoszyńskiej Izby Rolniczej. Spotkanie prowadził Sławomir Szyszka – prezes Powiatowej Izby Rolniczej.

– Z ubolewaniem spoglądamy na prezentowane zapisy przedmiotowego projektu poselskiego, w którym wnioskodawca dotyka obszarów o znacznej wrażliwości gospodarczej, w szczególności w branży reprezentowanej przez WIR, czyli sektor rolno-spożywczy. Porozumienie Związków i Organizacji Rolniczych Powiatu Krotoszyńskiego jest zmuszone stanowczo zaprotestować w związku z postawą polskich parlamentarzystów, którzy przygotowując propozycje zmian, próbują kierować się szeroko pojętym humanitaryzmem, opierając się na jednostronnych badaniach i opiniach osób, którym wydaje się, iż są autorytetami w zakresie podnoszonych zagadnień, na podstawie których wnioskodawca próbuje uzasadnić cel projektowanych regulacji – czytamy w stanowisku Porozumienia Związków i Organizacji Rolniczych Powiatu Krotoszyńskiego.

Krotoszyńscy rolnicy sprzeciwiają projektowi ustawy, który wpłynął do sejmu 6 listopada zeszłego roku z inicjatywy grupy parlamentarzystów, reprezentowanych przez posła Krzysztofa Czabańskiego. Nowe regulacje zakładają wprowadzenie zakazu uboju rytualnego, co – zdaniem uczestników spotkania – mocno uderzy w polskie rolnictwo. W ciągu ostatnich lat eksport wołowiny, najczęściej do krajów Bliskiego Wschodu, wzrósł ponad trzykrotnie, osiągając w 2017 roku wynik blisko 0,5 miliona ton. Jak wynika z analiz informacji gospodarczych, w następnych latach wzrośnie o kolejne 100 tysięcy ton, a łączny eksport osiągnie wolumen 600 tysięcy ton. Przewiduje się, iż proponowane zmiany w ciągu pół roku od ich wprowadzenia mogą przynieść straty w wysokości ok. 41 milionów złotych.

– Wprowadzenie proponowanych regulacji uruchomi reakcję łańcuchową. W związku z tym należy zadać uzasadnione pytanie – w czyim interesie jest pogrążenie tak ważnego sektora przemysłu rolno-spożywczego? – oznajmił S. Szyszka.

Poruszono też kwestię wprowadzenia zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych z przeznaczeniem na pozyskiwanie futer. Zdaniem krotoszyńskich rolników doprowadzi to nie tylko do pozbawienia dochodów właścicieli ferm, ale pozbawi wielu ludzi pracy w tej szybko rozwijającej się branży produkcji. Lokalizacja ferm w miejscach z ubogą infrastrukturą przemysłową zapewnia wynagrodzenie osobom tam zamieszkującym i pozwala utrzymać ich rodziny, bez konieczności migracji za pracą do większych ośrodków miejskich lub za granicę.

– Wykorzystywanie odpadów poubojowych z zakładów przerabiających drób i żywiec wołowy na karmę dla zwierząt futerkowych wpisuje się w łańcuch rozwoju polskiego sektora rolnego, który jest kołem zamachowym dla całej gospodarki, w dużej mierze skierowanej na eksport – w większości do krajów trzecich – czytamy w piśmie. Prawdopodobnie właściciele ferm skierują pozwy do polskich sądów oraz trybunałów międzynarodowych o uzyskanie odszkodowań i rekompensat wynikających z niekonstytucyjnego zakazu wykonywania czynności zawodowych na terytorium RP. Podkreślono, że 10 grudnia 2014 Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż zakaz uboju jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

8 grudnia odbyła się również wielka manifestacja środowisk wiejskich przed gmachem Sejmu RP w Warszawie, gdzie rolnicy przedstawili swoje postulaty w sprawach zakazu uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych. W manifestacji brała udział stuosobowa grupa rolników z powiatu krotoszyńskiego.

MICHAŁ KOBUSZYŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA