Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Koloniści nad Bałtykiem

2018-08-09
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Edukacja
  6. /
  7. Koloniści nad Bałtykiem
Koloniści nad Bałtykiem
TK DACHY

Od 26 lipca do 4 sierpnia, 45-osobowa grupa dzieci ze Sulmierzyc przebywała na koloniach w Łukęcinie, koło Pobierowa. 10 dni wypoczynku obfitowały w liczne atrakcje, które przyniosły wszystkim sporo chwil radości.

Organizatorem wyjazdu była Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która sfinansowała wypoczynek 25 osobom. Kierownikiem kolonii była Dorota Woźniak, zaś funkcje wychowawców pełnili: Izabela Bochyńska, Marcelina Ziental, Romuald Gurzyński.

Uczestnicy kolonii wzięli udział w kilku wycieczkach. Podczas pierwszej odwiedzili Kołobrzeg, gdzie podziwiali przepiękne widoki z latarni morskiej oraz zwiedzili muzeum minerałów, znajdujące się w podziemiach kołobrzeskiej latarni. Ekspozycja składała się z kilkunastu przeszklonych witryn, w których znalazło się kilkaset okazów z różnych zakątków świata. Minerały przywieziono między innymi z Madagaskaru, Brazylii, Maroka oraz Rosji. Ciekawym miejscem była też wystawa plenerowa w Muzeum Oręża Polskiego, gdzie w ekspozycji zewnętrznej zgromadzone były samochody, samoloty oraz broń pancerna i artyleryjska. Dzieci zwiedziły również starówkę oraz niepowtarzalny średniowieczny obiekt sakralny, wzniesiony z czerwonej cegły, czyli Bazylikę Konkatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu.

Przy okazji drugiej wyprawy autokarowej, koloniści trafili do Kamienia Pomorskiego, gdzie zwiedzili port jachtowy Marina, basztę Wolińską z wystawą kamieni oraz konkatedrę św. Jana Chrzciciela. W kościele obejrzeli skarbiec z zabytkowymi naczyniami liturgicznymi i innymi dziełami sztuki sakralnej oraz zwiedzili przykościelny wirydarz – jedyny tego typu ogród w Polsce. Koloniści mieli okazję posłuchać również pięknego koncertu organowego. Tego samego dnia dzieci zawitały do oceanarium, zlokalizowanego w Pobierowie. Miały okazje poznać różnego rodzaje ryb z mórz i oceanów z całego świata. Zobaczyli płaszczki, piranie, jadowite skrzydlice, żółwie oraz niebezpieczne rekiny i mureny.

Następna podróż doprowadziła kolonistów do Międzyzdrojów, którzy przespacerowali się słynną Aleją Gwiazd, która powstała w 1996 roku.

Kolejnym etapem wyprawy było wejście do mini muzeum V3 w poniemieckim bunkrze amunicyjnym, mieszczącym się przy drodze do Wapnicy. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała ciekawych opowieści o tym miejscu. Wśród eksponatów znalazły się: hełmy, karabiny, pistolety, amunicja, które można dotknąć i wziąć do ręki. Koloniści byli również zachwyceni widokiem Jeziora Turkusowego o powierzchni ponad 6,5 hektara, które znajduje się nieopodal bunkra.

Wieczory na koloniach spędzano głównie, grając m.in. w dwa ognie, piłkę nożną, siatkówkę. W programie kolonii znalazło się również miejsce na rozmowy o pozytywnych aspektach życia bez uzależnień, ukazywanie znaczenia pozytywnego stosunku do siebie i umiejętności współżycia z innymi. Był również czas na dyskotekę, podchody i quiz wiedzy kolonijnej. Wielu wrażeń dostarczył wszystkim morski chrzest kolonijny. Neptun i Salacja dokonywali pasowania na kolonistę, przy czym każdy z uczestników musiał wykazać się fizyczną sprawnością i odwagą.

(NOVUS)

FOT. www.sulmierzyce.pl

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA