Kluczowa inwestycja energetyczna
- Strona Główna
- /
- Aktualności Milicz
- /
- Kluczowa inwestycja energetyczna
W Wierzchowicach (gmina Krośnice) odbyła się konferencja prasowa Grupy Orlen, która ogłosiła projekt rozbudowy podziemnego magazynu gazu (PMG) w Wierzchowicach, stanowiący największą inwestycję w historii krajowych magazynów gazu. Po zrealizowaniu tego przedsięwzięcia pojemność tej instalacji wzrośnie o 60 procent, osiągając 2,1 miliarda metrów sześciennych. Ma to być kluczowy krok w wzmocnieniu bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców.
– Inwestujemy, aby zagwarantować nieprzerwane dostawy gazu dla polskich rodzin i przedsiębiorców. Dzięki rozbudowie magazynu w Wierzchowicach łączna pojemność krajowych magazynów gazu wzrośnie aż o 25% i przekroczy 4 miliardy metrów sześciennych. To tyle, ile zużywają wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce przez około 10 miesięcy. Dysponując taką rezerwą, będziemy lepiej przygotowani na wypadek ewentualnych przerw w dostawach z zagranicy lub gwałtownego wzrostu zapotrzebowania w okresie ostrych mrozów. Tym samym rozbudowa magazynów wpisuje się w nasz strategiczny cel wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zwiększamy nie tylko możliwość gromadzenia zapasów gazu, ale też inwestujemy we własne wydobycie w kraju i Norwegii, zawieramy kolejne kontrakty na zakup surowca i rozbudowujemy flotę statków do przewozu LNG – tłumaczył Daniel Obajtek, prezes Zarządu Orlen.
Realizacja inwestycji będzie polegała na wykonaniu trzech nowych odwiertów, umożliwiających zatłaczanie i odbiór gazu z magazynów oraz instalacji sprężarek. Rozpoczęto już wiercenie pierwszego otworu, wykorzystując nowoczesne urządzenie marki Bentec, które umożliwia wykonywanie kolejnych odwiertów bez demontażu i ponownego montażu.
Pojemny podziemny magazyn gazu w Wierzchowicach jest największym obiektem tego typu w Polsce, wykorzystującym dawne złoża gazu ziemnego. Jest niezbędny dla zapewnienia stabilności dostaw gazu w Polsce. Działając jako rezerwa gazu ziemnego, umożliwia wyrównywanie sezonowych wahań popytu na gaz, co przyczynia się do równomiernego profilu dostaw przez cały rok. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełom 2025 i 2026 roku. Polska ma zyskać znaczne zwiększenie możliwości przechowywania gazu, co ma kluczowe znaczenie w przypadku sytuacji kryzysowych i potrzeby zapewnienia stałych dostaw dla obywateli i przedsiębiorstw.
(FENIX)
FOT. Powiat Milicki
Comments are closed