Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Kłopoty kadrowe w szpitalach to problem ogólnopolski

2021-07-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Kłopoty kadrowe w szpitalach...
Kłopoty kadrowe w szpitalach to problem ogólnopolski
KLIBER FINANSE

Jak się dowiedzieliśmy od jednej z osób pracujących w krotoszyńskim szpitalu, na początku czerwca wypowiedzenia umowy o pracę złożyło kilku anestezjologów zatrudnionych w tej placówce, w tym ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz jego zastępca. Kierownictwo szpitala mówi o trzech lekarzach, jednocześnie zapewniając, że prowadzone są z nimi rozmowy w celu przekonania ich do zmiany decyzji.

 

– Są to lekarze, którzy zapewniają dzienną i dyżurową obsadę od poniedziałku do piątku w szpitalu na ul. Mickiewicza – mówi anonimowo jedna z pracownic szpitala (dane do wiadomości redakcji). – Tłem tych decyzji jest bierność dyrekcji wobec braku zabezpieczenia wielu dyżurów lekarskich. Ci lekarze pracują ponad normę i od dawna zgłaszają problem zbyt małej ilości anestezjologów. Już od trzech lat wiadomo, że brakuje w naszym szpitalu lekarzy tej specjalizacji – twierdzi nasza rozmówczyni.

Z pytaniami odnośnie tej sprawy zwróciliśmy się do kierownictwa SPZOZ w Krotoszynie. – Na 17 zatrudnionych w naszym szpitalu anestezjologów wypowiedzenia złożyło trzech lekarzy i takie wypowiedzenia zdarzały się również we wcześniejszych latach. Liczymy, że i tym razem uda się osiągnąć porozumienie. Dziś już możemy powiedzieć, że jeden z lekarzy zmienił zdanie i dalej będziemy z nim współpracować – oznajmia Beata Maj, dyrektor ds. administracyjno-finansowych w krotoszyńskim szpitalu.

– Cały czas prowadzimy z tymi osobami dialog, niebawem zostanie otwarte nowe skrzydło szpitala, co również rozwiąże niektóre problemy związane z rozproszeniem oddziałów i usług świadczonych przez naszą placówkę oraz m.in. organizacją pracy lekarzy anestezjologów. Problemy kadrowe oczywiście istnieją, lecz z takimi trudnościami boryka się wiele placówek medycznych. Jest to bowiem problem ogólnopolski – wyjaśnia B. Maj. Jednocześnie stanowczo zaprzecza, jakoby dyrekcja szpitala była bierna w tej kwestii. – To absolutnie nieprawda – podkreśla. – Krótko mówiąc – liczymy na porozumienie, a z uwagi na fakt, iż jesteśmy w trakcie negocjacji, nie będziemy komentować teraz tej sprawy – dodaje.

Warto przy okazji przypomnieć, jaką rolę spełnia anestezjolog. Otóż, lekarz tej specjalizacji jest niezbędny do funkcjonowania praktycznie każdego oddziału szpitala, począwszy od znieczuleń zabiegów – planowych i pilnych (chirurgicznych, ortopedycznych, ofiar wypadków oraz cięć cesarskich), poprzez leczenie krytycznie chorych na Oddziale Intensywnej Terapii, leczenie chorych w stanie zagrożenia życia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, interwencje u chorych w stanie ciężkim we wszystkich oddziałach szpitala czy prowadzenie resuscytacji u chorych z zatrzymaniem krążenia, aż po leczenie przeciwbólowe (w tym wykonywane pod kontrolą USG blokady regionalne), wszczepianie portów naczyniowych do podawania chemioterapii oraz wiele innych procedur wykonywanych u wymagających pilnej pomocy pacjentów.

ANDRZEJ KAMIŃSKI

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK