Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Obowiązek zakrywania twarzy – co trzeba wiedzieć?

2020-04-21
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Zdrowie
  6. /
  7. Obowiązek zakrywania twarzy –...
Obowiązek zakrywania twarzy – co trzeba wiedzieć?
Mayor Ink

W związku z panującą epidemią koronawirusa w naszym kraju od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Na temat tego obowiązku rodzi się szereg pytań, które kierują do nas także Czytelnicy. W związku z tym postanowiliśmy zaprezentować stanowisko rządu w tej sprawie.

 

 

Według rozporządzenia każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć usta i nos. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki, szalika czy innym fragmentem odzieży. Nie ma nakazu korzystania wyłącznie z maseczek ochronnych. Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie Polski obowiązuje do odwołania. Dotyczy to również wszystkich, którzy znajdują się:

– w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobusach, tramwajach, w metrze itp.)

– w samochodach – dotyczy sytuacji, w których razem jadą osoby obce, to znaczy takie, które nie mieszkają ze sobą (np. koledzy z pracy, sąsiedzi itp.)

– na drogach i placach (dotyczy również osób jeżdżących np. rowerem lub hulajnogą)

– w zakładach pracy (dotyczy osób, które mają styczność z osobami z zewnątrz – interesantami, klientami, obywatelami itp.); nie masz obowiązku zasłaniania ust i nosa w pracy, chyba że obsługujesz klientów zewnętrznych

– w budynkach użyteczności publicznej (np. w urzędach, szkołach, uczelniach, przychodniach i szpitalach, na poczcie, w bankach i restauracjach), w sklepach i na targowiskach, w punktach usługowych, na klatkach schodowych, w windach, pralniach i innych miejscach wspólnych, z których korzystają mieszkańcy bloków.

Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy:

– dzieci do 4 lat

– osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane)

– osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane)

– osób poruszających się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą

– osób poruszających się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4

– kierowców publicznego transportu zbiorowego i przewoźników prywatnych – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną

– duchownych sprawujących obrzędy religijne

– rolników wykonujących prace w gospodarstwie

– żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

OPRAC. (NOVUS)

Źródło: www.gov.pl

Comments are closed

YouTube

Archiwum
Jarmużek
BGP 2023
Motosdodoła
BHP RABENDA
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK