Jubileuszowa wizyta we Francji
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Samorząd
- /
- Jubileuszowa wizyta we Francji
Delegacja krotoszyńskich władz samorządowych, z przewodniczącą rady miejskiej, burmistrzem i radnymi oraz członkami Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej udała się do Fontenay-le-Comte na zaproszenie tamtejszych władz samorządowych i Comité de Jumelage. Głównym celem wyjazdu były obchody 25. rocznicy podpisania umowy o współpracy partnerskiej miast.
Wyjazd nastąpił 9 lipca. Dzień później delegacja została powitana przez mera, Jean-Michela Lalére’a i zastępcę mera ds. współpracy partnerskiej Herva Boigeola oraz przez rodziny goszczące. Pierwszy dzień pobytu wypełniał wspólny wypoczynek na atlantyckiej plaży w miejscowości Jard sur Mer. Wieczorem Polacy i Francuzi spotkali się na zabawie, podczas której wymieniono podarki, życząc sobie dalszej, owocnej współpracy. – Dzień drugi spędziliśmy na zapoznaniu się z turystycznymi atrakcjami regionu Pays de la Loire. Nasi gospodarze zabrali nas do Parc Oriental de Maulévrier, czyli największego ogrodu japońskiego w Europie. Po południu zwiedzaliśmy zamek Saint Mesmin, gdzie można było poznać niuanse życia w średniowieczy, czy zaznajomić się z technikami obrony zamku, wsłuchując się także w jego historię – relacjonuje Urszula Makiełka, prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko- Francuskiej. Trzeciego dnia wizyty odbyła się ceremonia poświęcona 25. rocznicy współpracy obu miast. Przed ceremonią odbyło się spotkanie robocze obu towarzystw w obecności mera i burmistrza Krotoszyna. – Rozmawiano o planach na przyszłość, czyli przyszłorocznej rewizycie naszych przyjaciół, dalszej kontynuacji wzajemnych przedsięwzięć, czyli np. udział artystek-malarek z Fontenay w plenerze malarskim organizowanym przez KOK. Poruszano kwestię uniwersytetu języka francuskiego. Mówiono też o kontynuacji współpracy młodzieży z Collège Tiraqueau i Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie. Nie wyklucza się innych form współpracy, które powstaną z wzajemnej inspiracji – zaznaczyła prezes. Po zebraniu odbyła się oficjalna ceremonia w sali reprezentacyjnej merostwa. Zaproszeni goście z wielką uwagą wysłuchali przemówienia burmistrza Krotoszyna, przewodniczących Comité de Jumelage oraz mera, który zaproponował – dla uczczenia rocznicy – podpisanie „Deklaracji przyjaźni”, jako świadectwa wzajemnej chęci dalszego kontynuowania współpracy. Wymieniono okolicznościowe pamiątki. Ceremonię zakończyła wspólna fotografia około setki uczestników spotkania. Podziwiano również okolicznościowy wystrój ogrodów merostwa. Wieczorem w kościele Notre-Dame odbył się koncert organowy, w którym wirtuozerią wykazał się Tomasz Głuchowski, z pochodzenia krotoszynianin, zaproszony przez fontenejskie Towarzystwo CHAMADE, organizujące letni festiwal muzyki organowej „Festi orgue 2019”. Organiście towarzyszyła artystka z Fontenay, Christine Metais.
14 lipca był dniem francuskiego święta narodowego. Dla przedstawicieli Krotoszyna rozpoczął się mszą św., zamówioną przez krotoszyńskie towarzystwo dla uczczenia pamięci: Jacqueline Bompis i Charles’a Grellarda, zmarłych w ubiegłym roku. Następnie rodziny goszczące przygotowały dla gości programy indywidualne, a Franciszek Marszałek – wraz z merem – uczestniczyli w oficjalnych obchodach święta narodowego. Następnego dnia w godzinach porannych delegacja udała się w podróż powrotną do Krotoszyna. Po drodze zwiedzano liczne zabytki pięknej Bretanii oraz Mont Saint-Michel, przepiękne opactwo. Odbyła się także krótka wizyta w Brukseli.
(NOVUS)
FOT. www.krotoszyn.pl
Comments are closed