Jubileusz, który połączył pokolenia
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Jubileusz, który połączył pokolenia
W sobotę nadarzyła się niepowtarzalna okazja do spotkania wszystkich osób związanych z 23. DSH „Skaut” im. Bolesława Chrobrego Hufiec Krotoszyn. Świętowano bowiem jej 100-lecie. Leśniczówka Buczyna zgromadziła po latach druhów z różnych pokoleń, pozwalając powspominać dawne czasy i wymienić się spostrzeżeniami.
Motywem przewodnim wydarzenia była podróż w czasie. Umożliwiały ją wszelkie zdjęcia, kroniki, elementy ubioru, przybory, sztandary i inne pamiątki, które udało się zachować. Najstarsze zapiski pochodzą z lat 80. XX wieku. Wcześniejsza część spisanej historii niestety spłonęła w pożarze archiwum. Mimo to udało się zgromadzić pokaźną kolekcję, pozwalającą stworzyć małe muzeum. Dla wielu był to czas wspomnień z dzieciństwa i okresu młodzieńczego, choć na niektórych fotografiach widzieli się po raz pierwszy.
Najważniejsze jednak były emocje i przeżycia zachowane w pamięci, którymi chętnie dzielono się podczas biesiadowania. Przypomniano, że harcerstwo to szkoła życia i dzięki niemu lepiej wkracza się w dorosłość. Wzięcie kredytu staje się bowiem drobnostką, jeśli za młodu trzeba było organizować nocleg i wyżywienie dla całej grupy. Zwrócono też uwagę, jak ważne było dostrzeganie indywidualności. Nauczono się bowiem wszystkiego po trochu, ale do tego specjalizowano w jednej konkretnej dziedzinie, która była przysłowiowym konikiem danej osoby.
Harcerze przybyli tłumnie. Jak podkreślali, druga taka okazja już się w życiu nie nadarzy. Dla wielu z nich ta przygoda, wspólne wyjazdy i zbiórki, stanowiła kawał życia. Niektórzy angażowali się bowiem w pomoc przy organizowaniu obozów jeszcze długo po latach młodości szkolnej. Było więc co wspominać, a gdy nawet część zgromadzonych dotąd się nie znała, to z łatwością nawiązywali kontakt, gdyż duch braterstwa udzielał się wszystkim przybyłym.
Oprócz samego spotkania dla przybyłych przewidziano grę terenową, pokaz teatru ognia i uroczyste ognisko. Dokonano też zakopania kapsuły czasu, w której umieszczono symbole drużyny, między innymi najstarszą zachowaną lilijkę.
(MS)
Comments are closed