Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ

Gazeta Lokalna KROTOSZYN | MILICZ
PADEWSCY

Japońskie akcenty w Kobiernie

2024-04-05
  1. Strona Główna
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Japońskie akcenty w Kobiernie
Japońskie akcenty w Kobiernie
ENDORFINA

27 marca w Wiejskim Domu Kultury w Kobiernie podpisano list intencyjny pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, firmą Las-Kalisz, miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich i gminą Krotoszyn. Sprawa dotyczy pomysłu rodem z Japonii – szycia w skórze dzika.

Firma Las-Kalisz będzie dostarczać skóry dzików, z których odpowiednio przeszkolone panie z KGW będą szyły drobne gadżety reklamujące firmę, Kobierno i gminę Krotoszyn. To pomysł zaczerpnięty z Japonii. Zobaczyliśmy go w trakcie naszej misji gospodarczej właśnie w tym kraju i postanowiliśmy przenieść go na polski grunt. To chyba jedyny taki projekt w Polsce. Bardzo cieszę się ze współpracy między samorządem województwa, gminą i prywatnym przedsiębiorstwem – mówił burmistrz Franciszek Marszałek.

Wspólnie chcemy jeszcze bardziej aktywizować KGW w Kobiernie. Myślę, że to dobry pomysł, by wykorzystywać skóry z dzikich zwierząt i na ich bazie wykonywać różne rękodzieła. Chcę te dobre praktyki z Japonii pokazywać również tutaj, w Wielkopolsce, w gminie Krotoszyn. To bardzo ciekawe przedsięwzięcie i mam nadzieję, że inne koła gospodyń będą w przyszłości z niego korzystały. Jako samorząd województwa przeznaczamy 40 tys. zł wkładu finansowego w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Dzięki tym działaniom pokażemy, że skór dzikich zwierząt nie trzeba wyrzucać i można je jeszcze wykorzystać, aby posłużyły ludziom – podkreślił wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Na bazie współpracy z miastem partnerskim Okinoshimą i przy okazji wizyty w gminie Misato podpatrzyliśmy bardzo mądry rodzaj zagospodarowania swego rodzaju odpadu z dzika, jakim jest skóra. Tamtejsze koło gospodyń produkowało galanterię skórzaną właśnie ze skór z dzika i ten sposób zagospodarowania postanowiliśmy przenieść na nasz rynek – tłumaczył Tomasz Tarnawski, prezes Las-Kalisz.

Nasze koło gospodyń bardzo cieszy się, że zostało wytypowane, by przeprowadzić warsztaty i nauczyć się tworzenia wyrobów z tych odpadów, ze skór. Zdobytą wiedzę postaramy się wykorzystać do wykonywania naszych rękodzieł i zarobić pieniądze na rozwój naszego koła – dodała Helena Horyza, przewodnicząca KGW w Kobiernie.

Koszt warsztatów kaletniczych zostanie w pełni dofinansowany ze środków UMWW w Poznaniu, ujętych w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025 w ramach Planu Działania KSOW na lata 2014-2020.

(MS)

Comments are closed

YouTube

Archiwum
WYGRAJ PLUSZAKA DLA DZIECIAKA
BGP 2023
KOK
TK DACHY
IMPULS ZDUNY
MATYLA
Agencja Reklamowa GL
Dietetyk Kaźmierczak
ZBITY TELEFON
INNOWACYJNE FINANSE
GÓRZNY GROUP
MAYOR INK
Jarmużek
Motosdodoła
BHP RABENDA