Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w Krotoszynie?
- Strona Główna
- /
- Aktualności
- /
- Jakie są najbardziej poszukiwane...
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Położony w województwie wielkopolskim Krotoszyn tworzy rynek pracy skupiony wokół transportu, handlu i rolnictwa. Wolne wakaty dotyczą najczęściej pracy fizycznej – stanowiska biurowe oznaczają zazwyczaj większą liczbę chętnych do pracy, a więc trudności ze znalezieniem zatrudnienia.
Jaka praca w Krotoszynie czeka w 2023 roku? Sprawdź, co do zaoferowania mają lokalni pracodawcy.
Praca w województwie wielkopolskim – kogo szukają pracodawcy?
Wielkopolska to jeden z regionów, w których najłatwiej znajdziesz zatrudnienie, o czym świadczą rekordowo niskie statystyki bezrobocia w skali kraju. Praca w województwie wielkopolskim czeka głównie na specjalistów: pracowników wykończeniowych i budowlanych, nauczycieli, pracowników służby zdrowia oraz operatorów maszyn.
Z kolei w samym powiecie krotoszyńskim na 2023 rok prognozowany jest duży deficyt poszukujących pracy w 3 grupach zawodowych. Według badania Barometr zawodów zbyt mało jest chętnych do podjęcia zatrudnienia:
● lekarzy,
● pielęgniarek i położnych,
● nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Co więcej, praca w Krotoszynie powinna być łatwo dostępna także dla przedstawicieli kolejnych 32 profesji deficytowych. Na liście są nauczyciele, cukiernicy i piekarze, kierowcy samochodów ciężarowych, kucharze, magazynierzy, robotnicy budowlani i kierownicy budowy, brukarze, lakiernicy i mechanicy pojazdów samochodowych, przetwórcy mięsa i ryb, spawacze oraz zaopatrzeniowcy i dostawcy.
Kto może mieć problem ze znalezieniem pracy? Ze względu na podobną liczbę wakatów i osób poszukujących zatrudnienia trudniej będzie znaleźć posadę w takich zawodach jak między innymi: filolodzy i tłumacze, diagności samochodowi, farmaceuci, floryści, fotografowie, fryzjerzy, instruktorzy nauki jazdy, kosmetyczki, kurierzy, nauczyciele przedszkoli, sekretarki i asystenci, sprzedawcy i kasjerzy.
Jeśli interesuje cię praca Krotoszyn, przeglądaj oferty pracy na popularnych portalach ogłoszeniowych, takich jak Praca.pl, gdzie znajdziesz aktualne oferty z wielu branż.
Praca w powiecie krotoszyńskim a bezrobocie
Aktualnie region może poszczycić się mniejszym bezrobociem niż statystyki dla całego województwa. Dane publikowane każdego miesiąca przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że w marcu 2023 roku w powiecie odnotowano bezrobocie na poziomie 2,6 proc. (spadek o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca). W tym samym okresie stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 5,4 proc. (w lutym było to 5,5 proc.).
Informacje na temat poziomu bezrobocia cyklicznie udostępniane przez GUS wskazują na to, że w ogólnym ujęciu praca w Krotoszynie nie jest trudno dostępna. Jak powiat wypada na tle innych regionów? Pod względem stopy bezrobocia powiat krotoszyński plasuje się na wysokim 26. miejscu spośród 380 polskich powiatów (gdzie na pierwszym miejscu jest powiat z najniższym bezrobociem, a na ostatnim ten z najwyższym). Najmniejsze bezrobocie odnotowano w dużych aglomeracjach: w Poznaniu (1,1 proc.), w Katowicach (1,3 proc.), w Warszawie (1,5 proc.) i we Wrocławiu (1.6 proc.). Z kolei najwyższy poziom bezrobocia sięgnął aż 25,2 proc. w powiecie szydłowieckim.
Czy praca w powiecie krotoszyńskim to również praca dla uchodźców?
Praca w Krotoszynie to oferty pracy skierowane do wykwalifikowanych pracowników, bez względu na kraj ich pochodzenia. Warto jednak pamiętać, że pracodawcy wymagają komunikatywnej znajomości języka polskiego, która umożliwia poprawny kontakt ze współpracownikami czy z klientami.
Dane z lutego 2023 roku dowodzą, że obywatele Ukrainy realizują się zawodowo w regionie. Do tego czasu krotoszyński magistrat nadał ukraińskim uchodźcom około 1225 numerów PESEL, a 200 dzieci uczęszcza do okolicznych szkół. Aby praca dla Ukraińców nie stanowiła problemu, powiatowy urząd pracy i PCPR przeprowadzają spotkania aktywizacyjne, w trakcie których udzielane są między innymi informacje odnośnie poszukiwania pracy i warunków, jakie należy spełniać, by znaleźć zatrudnienie w Polsce.
Największe szanse na znalezienie pracy mają przedstawiciele zawodów, w których brakuje wystarczającej liczby kandydatów. Z tego powodu łatwo dostępna praca dla uchodźców to przede wszystkim posady dla budowlańców, pracowników wykończeniowych, magazynierów oraz operatorów maszyn. Swoich sił na rynku pracy mogą próbować także ukraińscy cukiernicy, piekarze, kucharze czy masażyści.
Comments are closed